Jeśli między małżonkami istnieje wspólność majątkowa, to transfer akcji pracowniczych między ich rachunkami inwestycyjnymi nie wpływa na rozliczenie podatkowe.
Pracownicy prywatyzowanych spółek, którzy otrzymali akcje pracownicze, często sporządzają umowy, na podstawie których dochodzi do przeniesienia ich własności czy podziału puli akcji, np. w drodze darowizny czy umowy sprzedaży między członkami najbliższej rodziny. Przykładem rozliczania akcji pracowniczych w niekonwencjonalny sposób jest otrzymanie puli akcji przez jednego małżonka, a następnie przepisanie i zaksięgowanie na rachunku drugiego małżonka.
W przypadku gdy między małżonkami istnieje rozdzielność majątkowa, przekazanie akcji powinno nastąpić np. w drodze darowizny. Jeśli jest wspólność majątkowa, to darowizna nie jest potrzebna i wtedy akcje powinny być przepisywane na rachunek inwestycyjny na podstawie oświadczenia lub jakiejkolwiek dyspozycji opisującej tytuł prawny przekazania akcji.
Zdaniem ekspertów w przypadku transferu wynikającego tylko z przekazania akcji z rachunku na rachunek nie mamy kosztu nabycia akcji. Istnieje jednak ryzyko, że organy podatkowe uznają ten wydatek za podatkowy. Zgodnie jednak z art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o PIT (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) sam transfer nie jest nabyciem. Taki koszt powstanie w przypadku przekazania w drodze darowizny.
źródło: Gazeta Prawna, 7 grudnia 2010 r.