TK zajmie się opodatkowaniem nieodpłatnych świadczeń pracowniczych
Do najbardziej powszechnych świadczeń, które budzą jednocześnie najwięcej kontrowersji podatkowych należą imprezy integracyjne, wykupywanie polis OC dla członków zarządów, czy polis na życie dla pracowników, a także zapewnianie pracownikom dojazdu do pracy poprzez organizowanie zbiorowego transportu.
Zobacz: Lewiatan: TK rozstrzygnie, czy będzie podatek od „imprez”>>
Jak zauważa wnioskodawca, w odniesieniu do tych świadczeń, znacznie utrudnione jest, a często wręcz niemożliwe, ustalenie przedmiotu oraz podstawy opodatkowania, a co za tym idzie, prawidłowej wysokości podatku. Nawet więc opodatkowanie takich świadczeń przez pracodawcę nie daje gwarancji, że odprowadzone kwoty są prawidłowe i na pracodawcy, jako płatniku, nie ciąży żadne ryzyko podatkowe w tym zakresie.
Pomimo, że zaskarżone przepisy ustawy o PIT nie uległy zmianie od czasu jej uchwalenia, to przepisy te były przedmiotem przeciwstawnych interpretacji co do rozciągnięcia ich zakresu również na wskazane we wniosku świadczenia pracownicze. Początkowo, zarówno w praktyce organów podatkowych oraz orzecznictwie sądów administracyjnych świadczenia te nie w każdym przypadku były traktowane jako zdarzenia skutkujące powstaniem obowiązku podatkowego.
Powstałe rozbieżności doprowadziły do podjęcia przez NSA uchwały 7 sędziów (z 24 maja 2010 r., II FPS 1/10) i uchwały Pełnego Składu Izby Finansowej (z 24 października 2011 r., II FPS 7/10) dotyczących opodatkowania nieodpłatnych świadczeń polegających na udostępnieniu pracownikom pakietów medycznych. NSA stwierdził w nich, że wykupione przez pracodawcę pakiety stanowią dla pracowników nieodpłatne świadczenie w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o PIT.
Zobacz: NSA: pakiety medyczne dla pracowników powinny być opodatkowane >>
Sądy administracyjne - w sprawie opodatkowania abonamentów medycznych - są związane stanowiskiem NSA przedstawionym w tych uchwałach, ale jak zauważa Konfederacja Lewiatan, zaprezentowana w nich argumentacja została przez organy podatkowe i sądy administracyjne zastosowana do wszelkich innych rodzajów świadczeń pracowniczych z pominięciem ich specyfiki i odrębnego charakteru.
Książka "Opodatkowanie przychodów z nieodpłatnych świadczeń" dostępna jest w księgarni internetowej Profinfo >>
Zobacz też: Koniec problemów związanych z opodatkowaniem imprez integracyjnych? >>
NSA: kolejny niekorzystny dla pracowników wyrok ws. imprez integracyjnych >>