Pytanie

Na koniec roku została zrobiona inwentaryzacja, po inwentaryzacji produkcji w toku okazało się że ze względu na brak zapotrzebowania ze strony klientów należy zezłomować 20 sztuk produktów w toku. Złomowania nie dokonano na koniec roku tylko podjęto decyzję.

Czy wycofanie produkcji w toku należy zaliczyć do kosztów podatkowych?

Odpowiedź

Moim zdaniem, wycofane i zlikwidowane składniki majątki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, jeśli podatnik potrafi udowodnić, że powstała strata nie jest następstwem jego zaniedbań i nie wystąpiła z jego winy.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – dalej u.p.d.o.p., kosztami uzyskania przychodów są wszelkie wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 u.p.d.o.p.

Wyłączeniu z kosztów podatkowych podlegają m.in. straty w środkach trwałych oraz wartościach niematerialnych i prawnych w części pokrytej sumą odpisów amortyzacyjnych (art. 16 ust. 1 pkt 5 u.p.d.o.p.). Wynika z tego, że z kosztów podatkowych wyłączono jedynie stratę w tym zakresie dotyczącą środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych. Nie dotyczy to zatem środków obrotowych.

Aby zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów straty w środkach obrotowych trzeba spełnić ogólne wymogi z art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p. Jednak, co istotne, do kosztów podatkowych można zaliczyć straty w tych środkach obrotowych powstające w trakcie normalnego i racjonalnego działania podatnika. Chodzi tu o straty, które są normalnym, chociaż niechcianym i niezawinionym następstwem działania w danej branży. Na konieczność wystąpienia takich obiektywnych, niezależnych od podatnika okoliczności zwracają uwagę organy podatkowe (np. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 28 stycznia 2016 r., IBPB-1-1/4510-184/15/BK).

Jeśli więc w tym przypadku podatnik potrafi zasad nić, że przyczyna straty nie leży po jego stronie nie miał na nią wpływu, wspomniane w pytaniu składniki majątku może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Dowiedz się więcej z książki
CIT. Podatki i rachunkowość. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł