Jesteśmy firmą działającą w branży hotelowej i gastronomicznej. Usługi gastronomiczne na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. c) są opodatkowane 7% podatkiem VAT do 31 grudnia 2007 r. Zmiana u.p.t.u. nie zmienia okresu obowiązywania stawki 7%. Czy to oznacza, że nasze usługi będą podlegały 22% podatkiem VAT? Czy jest jakiś okres przejściowy na opodatkowanie gastronomii?
Siedmioprocentowa stawka VAT na usługi gastronomiczne ma obowiązywać tylko do końca 2007 r. chyba, że członkowie Unii Europejskiej zgodzą się na wydłużenie okresu przejściowego obowiązywania preferencyjnych stawek podatkowych m.in. na ww. usługi.
Zgodnie z przepisami przejściowymi, tj. art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. c ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn zm.), w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu (m.in.) do usług gastronomicznych, z wyłączeniem:
sprzedaży napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2% oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5% sprzedaży kawy i herbaty (wraz z dodatkami), napojów bezalkoholowych gazowanych, wód mineralnych, a także sprzedaży w stanie nieprzetworzonym innych towarów opodatkowanych stawką 22%.
Z treści ww. przepisu wynika zatem, że preferencyjne zasady opodatkowania usług gastronomicznych obowiązują jedynie do 31 grudnia 2007 r., co oznaczać może, że od nowego roku stawka ta wzrośnie do 22%.
Sprawa stawki dla ww. usług nie jest jednak ostatecznie przesądzona. Wskazać bowiem należy, że zgodnie z zapowiedziami Komisja Europejska zaproponowała, aby jeszcze przez ponad trzy lata, czyli do końca 2010 r. utrzymać w Polsce obniżoną stawkę VAT (m.in.) na usługi gastronomiczne. Przedłużenie stosowania obniżonych stawek miałoby zastosowanie także do innych państw, które wynegocjowały sobie je w traktatach akcesyjnych. Decyzja Komisji Europejskiej musi jednak zostać zaakceptowana przez inne unijne rządy. Obecnie nie ma żadnej gwarancji, że ten projekt zostanie przyjęty przez wszystkie państwa członkowskie.
Jak wynika z powyższego polski ustawodawca - bez zgody wszystkich członków Unii Europejskiej - nie ma możliwości przedłużenia okresu obowiązywania obniżonej stawki VAT (m.in.) dla usług gastronomicznych. Dlatego też ostatnia nowelizacja do ww. u.p.t.u. - dokonana ustawą z dnia 19 września 2007 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. Nr 192, poz. 1382) - również nie zawiera postanowień w tym zakresie.