Sprawa dotyczyła opodatkowania kompleksowej usługi polegającej na organizowaniu imprezy okolicznościowej. Chodziło o podatnika, który głównie zajmuje się kompleksową organizacją wesel w swoim lokalu. Świadczy usługi w ramach, których udostępniany jest m.in. lokal, wyżywienie oraz obsługa kelnerska. Usługi klasyfikuje w grupowaniu 56.10.11.0 „Usługi przygotowywania i podawania posiłków w restauracjach”. Usługę zasadniczą w świadczeniu kompleksowej usługi organizacji imprezy okolicznościowej stanowi usługa gastronomiczna, mieszcząca się we wskazanym grupowaniu, natomiast czynności wymienione, jako przykładowe usługi pomocnicze (np. obsługa kelnerska, dekoracja sali, nocleg) wykonywane będą w powiązaniu z usługą zasadniczą, czyli usługą gastronomiczną, i będą stanowić tylko jej dopełnienie.

Podatnik chciał ustalić czy można tu mówić o jednym świadczeniu zasadniczym, tj. o świadczeniu ww. kompleksowej usługi organizacji imprezy okolicznościowej, na która składają się inne świadczenia pomocnicze, niebędące celem samym w sobie, lecz środkiem do pełnego zrealizowania usługi podstawowej, a w konsekwencji czy wymienione usługi organizacji imprez, mogą korzystać z obniżonej stawki podatku VAT w wysokości 8%.

Zdaniem fiskusa do rozstrzygnięcia, czy w konkretnej sprawie mamy do czynienia z jednym bądź wieloma świadczeniami istotne jest dokonanie tej analizy z punktu widzenia klienta, odbiorcy tych czynności. Wymaga to wzięcia pod uwagę wszelkich okoliczności, w jakich następuje transakcja, w celu określenia jej elementów charakterystycznych i dominujących. Element dominujący określa się z punktu widzenia przeciętnego konsumenta oraz z uwzględnieniem, w ramach całościowej oceny, wagi jakościowej, a nie tylko ilościowej, elementów świadczenia usług w stosunku do elementów dostawy towarów. Z treści wniosku wynika, że usługę zasadniczą w świadczeniu kompleksowej usługi organizacji przyjęcia okolicznościowego stanowić będzie usługa gastronomiczna, natomiast czynności wymienione, jako przykładowe usługi pomocnicze (np.: obsługa kelnerska, dekoracja sali, nocleg) wykonywane będą w powiązaniu z usługą zasadniczą, czyli usługą gastronomiczną i będą stanowić tylko jej dopełnienie. Odnosząc, zatem stan prawny do przedstawionego stanu faktycznego fiskus uznał, że do ww. kompleksowej usługi organizacji przyjęcia okolicznościowego zastosowanie znajdzie 8% stawka podatku VAT, na podstawie art. 41 ust. 2 w związku z art. 146a pkt 2 ustawy o VAT w powiązaniu z § 3 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania stawek obniżonych.
Fiskus jednocześnie zwrócił uwagę na konieczność prawidłowego ustalenia podstawy opodatkowania. Organ zaznaczył, że do części świadczonej przez podatnika usługi obejmującej sprzedaż:
- napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%,
- napojów, przy przygotowaniu, których jest wykorzystywany napar z kawy lub herbaty, niezależnie od udziału procentowego tego naparu w przygotowywanym napoju,
- napojów bezalkoholowych gazowanych,
- wód mineralnych,
- innych towarów w stanie nieprzetworzonym opodatkowanych stawką 23% niekorzystających ze stawki obniżonej, zastosowanie ma 23% stawka podatku, na podstawie art. 41 ust. 1 w związku z art. 146a pkt 1 ustawy o VAT. Okoliczności tej nie zmienia fakt, że wymienione produkty dostarczone są w ramach jednej kompleksowej usługi organizacji imprezy okolicznościowej.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 25.07.2017 r., sygn. 0111-KDIB3-1.4012.216.2017.1.KO, LEX nr 353133

 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Vademecum Głównego Księgowego
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów