Od 1 stycznia 2011 r. sposób rozliczenia usług w dziedzinie rozrywki zależy od tego, czy usługobiorca jest podatnikiem VAT.
Wchodzący w życie od nowego roku art. 28g ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) zmienia tę zasadę, dostosowując w tym zakresie polski porządek prawny do przepisów unijnych, tj. Dyrektywy Rady 2008/8/WE. Sposób opodatkowania związany jest ze statusem usługobiorcy. Zasadniczej zmianie ulegnie sposób opodatkowania usług z omawianego zakresu świadczonych na rzecz podatników.
Wyróżniono w tym względzie: usługi wstępu na imprezy kulturalne, artystyczne, sportowe, naukowe, edukacyjne, rozrywkowe lub podobne, takie jak targi i wystawy, oraz usług pomocniczych związanych z usługami wstępu na te imprezy świadczone na rzecz podatników, które będą opodatkowane w miejscu ich faktycznego wykonania; oraz pozostałe usługi w tych dziedzinach, świadczone na rzecz podatników, opodatkowane na zasadach ogólnych, tj. w miejscu siedziby usługobiorcy. Inaczej uregulowany jest sposób ustalenia miejsca świadczenia tego rodzaju usług świadczonych na rzecz osób, które nie są podatnikami VAT. Odnośnie do usług świadczonych dla tych podmiotów w dziedzinie kultury, sztuki, sportu, nauki, edukacji, rozrywki oraz podobnych usług, takich jak targi i wystawy (oraz usług pomocniczych do tych usług, w tym świadczenia usług przez organizatorów usług w tych dziedzinach) miejscem ich świadczenia będzie miejsce ich faktycznego wykonania.
źródło: Gazeta Prawna, 28 grudnia 2010 r.