Pytanie

  • Czy w sprawozdaniu Rb-27S należy wykazać wszystkie należności?
  • Czy w sprawozdaniu Rb-27S należy wykazać należności długoterminowe z konta 226 i z kont 234, 231, 240?
  • Gdzie ująć rozłożenie na raty należności publicznoprawne (opłaty adiacenckie) udzielone na podstawie ustawy o finansach publicznych oraz takie, które zostały udzielone na podstawie ustawy o gospodarce nieruchomościami?

Odpowiedź

W sprawozdaniu Rb–27S samorządowe jednostki budżetowe wykazują wszystkie należności pozostałe do zapłaty, wynikające z ksiąg rachunkowych, które są różnicą pomiędzy kwotami wykazanymi w kolumnie "Należności" oraz kwotami wykazanymi w kolumnach "Dochody wykonane (wpływ minus zwroty) i "Potrącenia z uwzględnieniem nadpłat".

Rb-27S

Jednym ze sprawozdań budżetowych, które są zobowiązane sporządzać samorządowe jednostki budżetowe, jest sprawozdanie Rb-27S z wykonania planu dochodów budżetowych samorządowej jednostki budżetowej. W sprawozdaniu tym, tak jak i w pozostałych sprawozdaniach, zgodnie z postanowieniami § 9 ust. 2 rozporządzenia ministra finansów z 16 stycznia 2014 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej (Dz. U. z 2014 r. poz. 119), kwoty tam wykazane powinny być zgodne z danymi wynikającymi z ewidencji księgowej. Dotyczy to wszystkich kategorii objętych tym sprawozdaniem, w tym miedzy innymi, obejmujących należności, dochody wykonane, należności pozostałe do zapłaty, czy zaległości.

A zatem, należy wskazać, że w przedmiotowym sprawozdaniu podlegają wykazaniu te należności, które po ich uregulowaniu staną się dochodami samorządowej jednostki budżetowej. Jeżeli więc należności figurujące w księgach rachunkowych samorządowej jednostki budżetowej na kontach wskazanych w pytaniu po uregulowaniu staną się dochodami, to jednostka zobowiązana jest je wykazać w sprawozdaniu Rb-27S. Natomiast jeżeli są to należności pochodzące z innych tytułów, niż dochody, to jednostka nie wykazuje ich w tym sprawozdaniu. Podlegają one natomiast wykazaniu w kwartalnym sprawozdaniu Rb-N o stanie należności oraz wybranych aktywów finansowych.

Odpowiedź na drugie pytanie, dotyczące określenia miejsca, w którym należy w sprawozdaniu Rb-27S wykazać należności publiczno-prawne rozłożone na raty, znajdziemy § 3 ust. 1 pkt 7 załącznika nr 39 do powołanego powyżej rozporządzenia. Z uwagi na fakt, że w odniesieniu do tych należności ustalono nowe terminy zapłaty w wyniku rozłożenia ich na raty i należności te przestają być zaległościami przez, które rozumie się należności pozostałe do zapłaty, których termin zapłaty minął i mogą być egzekwowane – należności te podlegają wykazaniu odpowiednio w kolumnie 5 "Należności" oraz w kolumnie 9 sprawozdania Rb-27S "Należności pozostałe do zapłaty – ogółem", która jest kolumną wynikową pomiędzy kwotami wykazanymi w kolumnie "Należności" (salda początkowe plus przypisy minus odpisy) oraz kwotami z kolumny "Dochody wykonane (wpływy minus zwroty) i potracenia z uwzględnieniem nadpłat".

Potwierdzają to postanowienia § 3 ust. 1 pkt 7 załącznika 39, które określają, że w kolumnie 10 "Zaległości netto" nie należy wykazywać zaległości płatnych w ratach (jeżeli termin spłaty raty nie minął), odroczonych (w przypadku gdy odroczony termin płatności nie minął), kwot objętych wstrzymaniem wykonania decyzji na mocy postanowienia organu podatkowego, sądu administracyjnego lub odrębnych przepisów oraz zaległości objętych postępowaniem ugodowym, układowym lub restrukturyzacyjnym.

Pytanie pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego