Czy można poprawić błędnie wpisany PKOB na ręcznie wypisanej fakturze VAT, poprzez przekreślenie i danie swojej parafki z pieczątką, czy trzeba koniecznie wystawić notę korygującą?
Z treści pytania wynika, że otrzymali Państwo fakturę z błędnie wpisanym PKOB, w takiej sytuacji nie jest możliwe przekreślenie błędnego PKOB i wpisanie prawidłowego. W konsekwencji należy wystawić notę korygującą.
Tego rodzaju błąd (dotyczący nazwy towaru lub usługi) można wyeliminować w drodze wystawienia noty korygującej, sporządzonej przez nabywcę i zaakceptowaną przez wystawcę faktury.

Zgodnie z § 18 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 z późn. zm.), nabywca towaru lub usługi, który otrzymał fakturę lub fakturę korygującą zawierającą pomyłki dotyczące jakiejkolwiek informacji wiążącej się zwłaszcza ze sprzedawcą lub nabywcą lub oznaczeniem towaru lub usługi, z wyjątkiem pomyłek w pozycjach faktury określonych w § 9 ust. 1 pkt 5-12, może wystawić fakturę nazwaną notą korygującą.

Chodzi więc tutaj o przypadki, kiedy wystąpi pomyłka dotycząca jakiejkolwiek informacji wiążącej się przede wszystkim ze sprzedawcą albo nabywcą (pomyłka w adresie, nazwie, błędne wpisanie nr NIP, błędne oznaczenie towaru lub usługi, błędnie ustalona data sprzedaży czy data wystawienia i numer kolejny faktury). W konsekwencji w omawianym przypadku należy wystawić notę korygującą.

Przepisy podatkowe nie przewidują natomiast możliwości skorygowania treści faktury bez "udziału" sprzedawcy.