W przedmiotowej sprawie pomiędzy pożyczkobiorcą i pożyczkodawcą zawarte zostało porozumienie, zgodnie z którym zmienia się waluta długu z USD na PLN po określonym przez strony kursie. Po przeliczeniu waluty na złote, strony określiły wysokość zadłużenia w złotych. Jednak ostatecznie spłata kapitału pożyczek nastąpiła w rublach rosyjskich, których kwota po przeliczeniu na złote przy wykorzystaniu uzgodnionego kursu wymiany, odpowiadała kwocie (kapitałowi) pożyczek w złotych na dzień przewalutowania.

Według spółki zarówno przewalutowanie z USD na PLN, jaki i późniejsza spłata pożyczki poprzez zapłatę rubli rosyjskich nie spowodowała powstania przychodu do opodatkowania. Według organu podatkowego prawidłowe jest jednak wyłącznie stanowisko w kwestii przewalutowania. Organ podatkowy uznał, że w przypadku spłaty pożyczki różnice wynikające z przeliczenia na złotówki wartości nominalnej kredytu w walucie obcej w dniu jego udzielenia (w dolarach amerykańskich) i w dniu jego zwrotu (w rublach rosyjskich), według faktycznie zastosowanego kursu walut z tych dni, stanowią odpowiednio podatkowe dodatnie lub ujemne różnice kursowe.

Sprawa trafiła do NSA. Sąd kasacyjny potwierdził, że przewalutowanie kredytu (pożyczki) jest neutralne pod względem podatkowym, tj. nie wywołuje skutków ani po stronie przychodów ani po stronie kosztów uzyskania przychodu. Powstałe dodatnie różnice kursowe mają natomiast charakter wyłącznie rachunkowy - powodują zwiększenie kwoty kredytu do zwrotu wyrażonej w księgach rachunkowych w złotych polskich. Sąd potwierdził też stanowisko organu, że w przypadku spłaty pożyczki w całości różnice wynikające z przeliczenia na złotówki wartości nominalnej pożyczki w walucie obcej w dniu jego udzielenia (w dolarach amerykańskich) i w dniu jego zwrotu (w rublach rosyjskich), według faktycznie zastosowanego kursu walut z tych dni, stanowią odpowiednio podatkowe dodatnie lub ujemne różnice kursowe. Warunkiem powstania różnic kursowych jest bowiem udzielenie kredytu (pożyczki) w walucie obcej oraz jego (jej) spłata również w walucie obcej.

Wyrok NSA z 14 listopada 2012 r., II FSK 629/11