Pracodawca ufundował puchary z dedykacją (cena brutto 92,00 zł) dla najlepszych pracowników. Jaki to ma wpływ na VAT (naliczony i należny)? Pracodawca jest spółką z o.o., nie tworzy funduszu socjalnego.
W przedmiotowej sytuacji, w zależności od wyboru podatnika możliwe są trzy rozwiązania podatkowe. Przede wszystkim, przy zaprowadzeniu odpowiedniej ewidencji, wydanie przedmiotowych pucharów może stanowić wydanie prezentów o małej wartości, co wiąże się brakiem obowiązku opodatkowania wydań i prawem do odliczenia podatku naliczonego. Drugi i trzeci sposób przedstawiony został w uzasadnieniu.
Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.) - dalej u.p.t.u., przez dostawę towarów rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, a w szczególności:
1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia;
2) wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny
- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.
Z powyższego przepisu wynika, iż opodatkowaniu VAT podlegają wszelkie przekazania przez podatnika towarów na cele inne aniżeli związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa pod warunkiem, że podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego.
W przedmiotowej sytuacji kwestia istnienia prawa do obniżenia kwoty podatku należnego jest jednak kwestią otwartą. Z jednej strony można bowiem twierdzić, iż podatnikowi generalnie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, a zatem wydanie pucharów powinno być opodatkowane. Z drugiej zaś strony w pełni uprawniony jest pogląd, iż podatnik dokonując zakupu pucharów z przeznaczeniem na nagrody dla pracowników nie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego (bo zakup związany był z czynnością niepodlegającą opodatkowaniu VAT), a zatem ich przekazanie nie powinno podlegać opodatkowaniu.
W praktyce, podatnik ma więc do wyboru dwa wyjścia. Po pierwsze może przyjąć, iż prawo do odliczenia mu przysługuje, co wiązać się będzie z koniecznością opodatkowania wydania pucharów. Po drugie, może założyć, iż prawo do odliczenia podatku naliczonego mu nie przysługiwało, a zatem nie ma konieczności wystawiania faktury wewnętrznej z tytułu opodatkowania przedmiotowej czynności. Oba rozwiązania są prawidłowe i przyjęcie któregokolwiek z nich zależy tylko i wyłączenie od woli podatnika.
Co istotne, że w przedmiotowej sytuacji możliwe jest również przyjęcie, iż przekazane puchary stanowią prezenty o małej wartości. W takim przypadku ich przekazanie nie podlegałoby opodatkowaniu VAT. Wynika to z brzmienia art. 7 ust. 4 u.p.t.u., zgodnie z którym przez prezenty o małej wartości, rozumie się przekazywane przez podatnika jednej osobie towary o łącznej wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 100 zł, jeżeli podatnik prowadzi ewidencję pozwalającą na ustalenie tożsamości tych osób.
Gdyby więc podatnik zdecydował się na zaprowadzenie ewidencji pracowników, którym puchary zostały wręczone, ich przekazanie, jako prezentów o małej wartości nie podlegałoby opodatkowaniu VAT. Przepisy nie wskazują, jakie dane powinna zawierać ewidencja, dlatego w praktyce przyjęło się, iż muszą to być dane pozwalające na jednoznaczne na ustalenie tożsamości osób obdarowanych. W przypadku gdy obdarowanymi są kontrahenci, mówi się o: imieniu i nazwisku, nazwie firmy lub instytucji jaką reprezentuje oraz zajmowanym stanowisku i funkcji (por. I Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie w interpretacji z dnia 5 grudnia 2006 r., 1471/NUR1/443-347/1/06/AP). W przypadku pracowników, pracodawca dysponuje znacznie bardziej szczegółowymi danymi więc zaprowadzenie ewidencji nie powinno sprawiać kłopotu. Co jednak istotne, w przypadku przyjęcia tego sposobu opodatkowania, przekroczenie kwoty 100 zł powoduje, iż podatnik ma obowiązek opodatkować dostawę towarów w pełnej wysokości, a nie tylko nadwyżkę.
Największą zaletą opodatkowania wydania pucharów jako prezentów o małej wartości, jest fakt, iż w tym przypadku, zgodnie z brzmieniem art. 86 ust. 8 pkt 2 u.p.t.u podatnikowi przysługiwałoby prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Rozwiązanie to pomimo, iż stoi w pewnej opozycji do rozwiązań unijnych, na naszym gruncie wielokrotnie potwierdzane było przez organy podatkowe (por. I Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie, interpretacji z dnia 23 września 2005 r., 1471/NTR1/443-315/05/AM).