Zgodnie z ustawą całkowitym obciążeniem inwestora ma być pobierana przez państwo renta surowcowa o docelowej wysokości ok. 40 proc. Instrumentami fiskalnymi służącymi do osiągnięcia tego celu będą: podatek od wydobycia niektórych kopalin, specjalny podatek węglowodorowy, podatek CIT, opłaty eksploatacyjne, podatek od nieruchomości.

Zobacz: Podatek węglowodorowy: dodatkowe obciążenia mogą zniechęcić inwestorów do eksploatacji złóż >>

Podatek od wydobycia gazu ziemnego ze złoża konwencjonalnego wyniesie 3 proc. wartości wydobytego surowca, a ze źródła niekonwencjonalnego (łupków) - 1,5 proc. Wprowadzony zostanie też specjalny podatek węglowodorowy w wysokości od 0 do 25 proc., w zależności od relacji przychodów do wydatków. Nowo projektowany system ciężarów fiskalnych będzie obejmował wszystkich przedsiębiorców działających w sektorze węglowodorów – nie tylko nowych koncesjonariuszy, ale też przedsiębiorców prowadzących już obecnie działalność wydobywczą, w tym polskie podmioty, np. PGNiG. Nowe podatki będą pobierane od 2020 r.

Porządek obrad zawierał nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług oraz Ordynacji podatkowej, opracowaną przez rząd. Ma ona na celu wprowadzenie w życie dyrektyw unijnych. Ustawa upraszcza rozliczanie podatku VAT płaconego od usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych świadczonych w innych państwach Unii Europejskiej. VAT od tych usług będzie mógł być opłacany w kraju, w którym konsument korzysta z usługi.

Zobacz: Posłowie przyjęli szczególną procedurę rozliczania VAT dla usług telekomunikacyjnych >>