Projekt dostosowuje przepisy do wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie C-511/10 w powiązaniu z wyrokiem w sprawie C-437/06 w zakresie zaproponowania przykładowych metod służących odliczaniu VAT w odniesieniu do towarów i usług wykorzystywanych do celów mieszanych (podlegających i niepodlegających systemowi VAT).

W projekcie doprecyzowano przepisy w zakresie tzw. ulgi za złe długi. Ulga na złe długi umożliwia wierzycielowi obniżenie podstawy opodatkowania oraz podatku należnego, w sytuacji gdy dłużnik w określonym terminie nie zapłaci za zakupione towary i usługi. Dłużnik jest wówczas zobowiązany do odpowiedniego zmniejszenia odliczonego podatku naliczonego. Nie jest natomiast możliwe skorzystanie przez wierzyciela z ww. ulgi, w przypadku gdy dłużnik jest w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji. Jak uzasdniono w projekcie, istnieje zatem uzasadniona konieczność zmniejszenia w takim przypadku asymetrii w stosowaniu tej instytucji.

Zobacz: Problemy księgowe związane z ulgą na złe długi >>

Projekt przewiduje również rozszerzenie, ale i doprecyzowanie, przepisów w zakresie tzw. mechanizmu odwróconego obciążenia dla niektórych towarów. W związku z potwierdzeniem występowania nadużyć w rozliczaniu VAT za niezbędne uznano objęcie tym mechanizmem kolejnych towarów. Ponadto, wprowadzono zmiany mające na celu pełniejszą realizację zasady neutralności i proporcjonalności podatku VAT.

Zobacz: Kolejne towary zostaną objęte mechanizmem odwróconego VAT >>

Zmiany dotyczą również wprowadzonej od 1 października 2013 r. instytucji odpowiedzialności podatkowej nabywcy za zobowiązania podatkowe w VAT sprzedawcy (towary wymienione w załączniku nr 13 do ustawy o VAT). W projekcie przewidziano rozszerzenie stosowania tej instytucji na nowe towary, przy jednoczesnym wyłączeniu niektórych towarów dotychczas wymienionych w załączniku nr 13 do ustawy, z uwagi na objęcie ich mechanizmem odwróconego obciążenia.

Ponadto, doprecyzowano przepisy dotyczące kaucji gwarancyjnej, stanowiącej jedną z przesłanek wyłączających odpowiedzialność podatkową nabywcy.

Zobacz: Sprzedawcy paliwa zapłacą wyższą kaucję gwarancyjną >>