Umowa między Polską a Belize o wymianie informacji w sprawach podatkowych, podpisana w Londynie 16 maja 2013 r. zobowiązuje obie strony do podjęcia wszelkich działań mających na celu dostarczenie wnioskowanych informacji. W przypadku Polski umowa dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych, od osób fizycznych oraz od towarów i usług. Jeśli chodzi o Belize, umowa odnosi się do podatku od działalności gospodarczej oraz ogólnego podatku od sprzedaży. Umowa została przygotowana w oparciu o Modelową Umowę OECD o wymianie informacji w sprawach podatkowych.

Izba rozpatrzy w drugim czytaniu także projekt dotyczący wyrażenia ustawowej zgody na ratyfikację umowy ze Wspólnotą Bahamów o wymianie informacji w sprawach podatkowych oraz protokołu do niej, podpisanych w Nowym Jorku 28 czerwca 2013 r. Także ta umowa została przygotowana w oparciu o Modelową Umowę OECD o wymianie informacji w sprawach podatkowych. Dotyczy w przypadku Polski podatku dochodowego od osób prawnych oraz od osób fizycznych. W stosunku do Wspólnoty Bahamów odnosi się do podatków bez względu na ich rodzaj i nazwę. Umowa zobowiązuje stronę proszoną o pomoc do podjęcia wszelkich działań mających na celu dostarczenie wnioskowanych informacji. Z kolei protokół do umowy doprecyzowuje zapis dotyczący kosztów, w tym tzw. nadzwyczajnych związanych z udzieleniem informacji. Protokół stanowi, że koszty nadzwyczajne powyżej 500 USD ponosi strona wnioskująca, jeśli zostanie o możliwości ich powstania wcześniej poinformowana i wyrazi wolę kontynuowania postępowania.

Posłowie rozpatrzą także w drugim czytaniu projektu ustawy o ratyfikacji protokołu między zmieniającego umowę ze Słowacją w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku z 1994 r., podpisanego w Bratysławie 1 sierpnia 2013 r. Protokół likwiduje możliwość odliczania podatku fikcyjnego (zniesienie klauzuli tax sparing), będącego zachętą podatkową do wzajemnych inwestycji w krajach-stronach umów. Ponadto zmienia przepisy umowy dotyczące zasad opodatkowania dywidend, odsetek oraz należności licencyjnych. Podstawową metodą opodatkowania będzie metoda wyłączenia z progresją. Zapisy protokołu poszerzają także zakres stosowania metody zaliczenia proporcjonalnego o m.in. zyski przedsiębiorstw, zyski ze sprzedaży majątku i dochody z dywidend. Protokół uzupełnia też przepisy dotyczące zysków ze sprzedaży majątku o tzw. klauzulę nieruchomościową.