Za uchwaleniem tej nowelizacji głosowało 422 posłów, nikt nie był przeciw, od głosu wstrzymały się dwie osoby.

Podczas prac legislacyjnych posłowie zgodnie wskazywali, że podatek akcyzowy z definicji naliczany jest od dóbr luksusowych, a za takie trudno uznać ambulanse. Podnosili, że zwolnienie z akcyzy obniży ceny pojazdów sanitarnych i być może umożliwi zwiększenie dokonywanych przez placówki zakupów. Sygnalizowali także, że zmiana zlikwiduje niepotrzebny obrót środkami publicznymi, bo pieniądze z akcyzy zasilają budżet, a ten przekazuje je do systemu ochrony zdrowia, który karetki kupuje.

Także według autorów ustawy zwolnienie pojazdów sanitarnych z akcyzy jest uzasadnione tym, do czego są wykorzystywane - ratowania życia i zdrowia. W ich ocenie rozwiązanie to jest zgodne z oczekiwaniami społeczeństwa, które wielokrotnie sygnalizowało konieczność zaprzestania pobierania akcyzy od ambulansów.

Nowelizacja dodaje do obowiązującej ustawy nowy artykuł, który stanowi, że zwolnione z akcyzy zostają ambulanse przeznaczone do udzielania świadczeń zdrowotnych przez podmioty lecznicze wpisane do rejestru podmiotów wykonujących taką działalność. Warunkiem zwolnienia z opodatkowania ma być też spełnienie przez nie wymogów technicznych oraz jakościowych określonych w Polskich Normach.

Zmiana ma wejść w życie dzień po dniu ogłoszenia jej w Dzienniku Ustaw. (PAP)

mca/ mja/ son/