Za powołaniem komisji zagłosowało 390 posłów, przeciw było trzech, a czterech wstrzymało się od głosu. "Sejm Rzeczypospolitej Polskiej powołuje Komisję Śledczą do zbadania prawidłowości i legalności działań oraz występowania zaniedbań i zaniechań organów i instytucji publicznych w zakresie zapewnienia dochodów Skarbu Państwa z tytułu podatku od towarów i usług i podatku akcyzowego w okresie od grudnia 2007 do listopada 2015 roku (...)" - brzmi uchwała.

Wnioski komisji odrzucone

Równocześnie odrzucono wnioski opozycji, która proponowała rozszerzenie okresu badanego przez komisję. W tym najdalej idącym klub PSL-UED chciał, by komisja zajęła się okresem od marca 2014 r. do końca 2017 r. 

Zgodnie z uchwałą, komisja ma analizować działania, zaniedbania i zaniechania m.in. członków rządu, "w szczególności ministra właściwego do spraw budżetu, finansów publicznych i instytucji finansowych, i podległych im funkcjonariuszy publicznych". Wskazano w niej również prezesa Najwyższej Izby Kontroli i podległych mu kontrolerów, prokuraturę oraz organy powołane do ścigania przestępstw, szefów Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz komendanta głównego policji.

Komisja nie będzie większa

Odrzucono też poprawkę, która zwiększała liczbę członków komisji z 9 do 11. PiS rekomenduje na przewodniczącego komisji Marcin Horałę (PiS).

W uzasadnieniu projektu uchwały o powołaniu komisji śledczej ds. VAT posłowie PiS podkreślali, że w latach 2007-2015 obserwować można było zjawisko stopniowego rozszczelnienia systemu podatku VAT. Według nich, Polska nie podejmowała działań sugerowanych przez raporty Komisji Europejskiej i wprowadzanej w podobnych jurysdykcjach podatkowych np. w Czechach czy też na Słowacji. Jak dodali, "poszerzała się szara i czarna strefa podatkowa, czego jednoznacznym objawem było, iż pomimo wzrostu konsumpcji i wzrostu podstawowej stawki podatkowej wpływy z tytułu podatku od towarów i usług nie rosły równie szybko albo wręcz malały".

Przeczytaj również o raporcie Najwyższej Izby Kontroli na temat dochodów i wydatków budżetu państwa. >>