Podatnik organizujący loterię, w której nagrodą jest samochód osobowy, jest uprawniony do odliczenia 100 % podatku naliczonego przy zakupie tego samochodu.

Takie stanowisko wynika z wyroku NSA z dnia 28 czerwca 2011 r., I FSK 1014/10. W przedmiotowej sprawie podatnik świadczy kompleksową usługę, w skład której wchodzi organizacja loterii, jej obsługa techniczna i formalna, prowadzenie medialnej kampanii reklamowej oraz wydanie nagród laureatom. Podatnik zwrócił się w związku z tym do organu podatkowego z pytaniem czy w przypadku zakupu samochodów osobowych w celu realizacji ww. usługi, w ramach której dojdzie m.in. do wydania samochodów osobowych laureatom loterii, podatnik jest uprawniony do odliczenia 100 % podatku naliczonego przy ich zakupie?

Zdaniem podatnika w omawianym stanie faktycznym jest uprawniony do odliczenia 100 % podatku naliczonego, ponieważ znajdzie tu zastosowanie art. 86 ust. 4 pkt 7 ustawy o VAT (obecnie jest to art. 3 ust. 2 pkt 7 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym (Dz. U. Nr 247, poz. 1652). Przepis ten dotyczy przypadków, gdy przedmiotem działalności podatnika jest szeroko rozumiana odsprzedaż tych samochodów.

Zdaniem organu podatkowego podatnikowi przysługuje jednak prawo do odliczenia 60 % podatku naliczonego, nie więcej jednak niż 6 tys. zł, nie zaś 100 %. Organ przyjął, że podatnik nie trudni się profesjonalną odsprzedażą samochodów osobowych, a jedynie dokonuje ich nieodpłatnej dostawy, jako nagród rzeczowych w organizowanych loteriach.

Sprawa ostatecznie trafiła do NSA. W opinii Sądu użyty w art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. a ustawy o VAT termin "odprzedaż" obejmuje takie rodzaje działalności gospodarczej podatnika, w ramach których nabywane samochody (pojazdy), o jakich mowa w art. 86 ust. 3 tej ustawy są, jako towary handlowe, przeznaczone do ich dalszego zbycia.

Tym samym nieuzasadnionym ekonomicznie jest różnicowanie sytuacji prawnej podatników, którzy prowadzą działalność gospodarczą polegającą na nabywaniu samochodów w celu ich odprzedaży oraz podatników, których przedmiotem działalności jest nabywanie tych pojazdów w celu realizacji innych form ich zbycia. W konsekwencji bezpodstawnym jest pozbawianie podatnika pełnego prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabywania przez niego samochodów osobowych, które jako towary o charakterze obrotowym (handlowym), przeznaczone są do zbycia w ramach wykonywanych przez podatnika opodatkowanych czynności usługowych (tu loterii).

Michał Malinowski

źródło: www.nsa.gov.pl