W przedmiotowej sprawie niepubliczny zakład opieki zdrowotnej (NZOZ) zwrócił się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację przepisów ustawy o VAT. NZOZ utworzony został przez spółkę jawną i nie jest odrębnym od spółki podmiotem prawnym. Nie jest czynnym podatnikiem podatku VAT. NZOZ uznał jednak, że postawione pytanie dotyczy jego interesu prawnego wynikającego z ewentualnego prawa do żądania zwrotu podatku VAT zawartego w zakupionych towarach i usługach.

Organ wydał interpretację, jednak sąd I instancji (WSA w Lublinie) ją uchylił. Zdaniem WSA, z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej może wystąpić jedynie podmiot zainteresowany. Według WSA, NZOZ ma niewątpliwie interes faktyczny w uzyskaniu odpowiedzi na swoje pytanie. Nie ma jednak interesu prawnego. Nie może więc być uznany za podmiot "zainteresowany" w rozumieniu art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej. W sytuacji, gdy wnioskodawca nie jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, odpowiedź na powyższe pytanie w żaden sposób nie wpłynie na jego odpowiedzialność podatkową, bowiem nie ciąży na nim obowiązek podatkowy, nie ma też prawa do obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego.

Sprawa ostatecznie trafiła do NSA. Według sądu kasacyjnego to, że NZOZ mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania nie zmienia faktu, że ze statusu podmiotu zależnego od spółki jawnej wynika, że takim niezależnym przedsiębiorstwem nie jest. Konsekwencją zależności jest stwierdzenie braku samodzielności w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o VAT. Zaciąganie zobowiązań odbywa się bezpośrednio na rachunek spółki. To spółka jawna posiada podmiotowość prawnopodatkową w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o VAT. Przymiotu takiego nie ma natomiast zakład, czy też oddział takiej spółki, w obrocie gospodarczym nie występuje bowiem samodzielnie. Zatem wydzielenie organizacyjne zakładu i wpisanie do Księgi Rejestracyjnej Niepublicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej nie oznacza, że ten podmiot staje się samodzielnym i niezależnym od spółki jawnej przedsiębiorcą.

Zdaniem NSA, NZOZ wystąpił o interpretację podatkową tylko z tego powodu, że sytuacja objęta wnioskiem oddziałuje na jego sytuację faktyczną, oraz że wiedza zwarta w interpretacji byłaby mu potrzebna do wykonywania niektórych czynności. Świadczy to jedynie o istnieniu interesu faktycznego i nie wskazuje na interes prawy konstytuujący "właśnie indywidualną sprawę podatkową", w rozumie art. 14b § 1 o.p. W kontekście powyższego NSA stwierdził, że w sprawie zakład nie posiada interesu prawnego wynikającego z prawa materialnego (ustawa o VAT), a zatem nie jest stroną tego postępowania.

Wyrok NSA z 17 kwietnia 2013 r., I FSK 214/12

Zobacz także:

Osoba fizyczna może zapytać organ podatkowy o spółkę >>>

Nie każdy może złożyć wniosek o interpretację >>>

Interpretacja daje ochronę także następcy >>>