Rada Ministrów zajmie się we wtorek projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT), o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) oraz innych ustaw. Wśród proponowanych przez resort finansów zmian jest zapis umożliwiający firmom przekazywanie 1 proc. CIT na rzecz wskazanych przez nie jednostek naukowych. Rozwiązanie to przypomina obowiązującą od lat regulację w ustawie o PIT, zgodnie z którą podatnicy mogą przekazać 1 proc. podatku na wybrane organizacje charytatywne.
Projekt przewiduje również wprowadzenie podatku na tzw. polisolokaty. Są to lokaty bankowe połączone z polisami ubezpieczeniowymi, dzięki czemu korzystają ze zwolnienia z podatku dochodowego. Zaplanowano także włączenie w zakres opodatkowania CIT spółek komandytowych i spółek komandytowo-akcyjnych. Resort finansów zaproponował także w projekcie ulgę podatkową dla oszczędzających na cele mieszkaniowe. Mogłyby z niej skorzystać osoby, które przez co najmniej pięć lat będą gromadziły na specjalnym rachunku bankowym środki, które później przeznaczą na zakup m.in. domu lub mieszkania. Chodzi o nieruchomości nie tylko w Polsce, ale również w każdym kraju członkowskim UE. Obecnie odsetki od rachunków bankowych są oprocentowane tzw. podatkiem Belki w wysokości 19 proc. (ks/pap)
Rząd: podatek od polisolokat i odpis na naukę
Możliwość przekazywania przez firmy 1 proc. CIT na rzecz jednostek naukowych oraz opodatkowanie tzw. polisolokat - to zmiany w ustawach o PIT i CIT, którymi we wtorek ma zająć się rząd.