Rzecznik wystąpił w tej sprawie do ministra finansów. Szef resortu odpowiedział, że przeprowadzanie postępowania kwalifikacyjnego na biegłych rewidentów, w tym przygotowywanie, organizacja i przeprowadzanie egzaminów, a więc również kwestie dotyczące udostępniania prac czy wzorców prawidłowych odpowiedzi, należą do wyłącznej kompetencji Komisji Egzaminacyjnej.

Z wyjaśnień przedstawionych przez Komisję Egzaminacyjną wynika zaś, że przychyla się ona do stanowiska Rzecznika. Uznając wagę problemu i to, jakie znaczenie dla kandydata ma znajomości przyczyn niezaliczenia egzaminu, Komisja postanowiła ujawniać kandydatom każdorazowo w zestawie egzaminacyjnym przyjmowane zasady przyznawania punktów cząstkowych w zadaniach sytuacyjnych oraz wpisywać odpowiednie komentarze w przypadku błędnie wykonanych dyspozycji.
Nie jest natomiast uzasadnione – zdaniem Komisji – udostępnianie kandydatom na biegłych rewidentów wzorców prawidłowych odpowiedzi (na pytania testowe) i rozwiązań (zadań sytuacyjnych). Udostępnianie podczas wglądu do pracy wzorcowych rozwiązań, w dobie istnienia i powszechnego korzystania z wysoko zaawansowanych technik kopiowania oznaczałoby konieczność wyeliminowania tych pytań i zadań z bazy egzaminacyjnej.

Ponadto Komisja nie widzi przeciwwskazań do udostępniania kandydatom na biegłych rewidentów pytań testowych, zadań sytuacyjnych, jednak z wyraźnym zastrzeżenia, że nie będą to pytania i zadania wykorzystywane podczas aktualnie prowadzonych postępowań kwalifikacyjnych.
Udostępnianie aktualnie wykorzystywanych pytań testowych i zadań sytuacyjnych niweczyłoby – w opinii Komisji – cel egzaminu. Ponadto przepisy ustawy o biegłych uniemożliwiają publikację pytań i zadań wykorzystywanych na obecnie przeprowadzanych egzaminach. W ustawie przewidziano bowiem, że członkowie Komisji Egzaminacyjnej składają oświadczenia o tym, że nie będą w jakikolwiek sposób udostępniać lub wykorzystywać informacji dotyczących testów egzaminacyjnych oraz zadań sytuacyjnych, w szczególności przez prowadzenie szkoleń mających na celu przygotowywanie do egzaminów dla kandydatów na biegłych rewidentów lub publikację materiałów szkoleniowych. Komisja argumentuje, że tajemnica, do której zobowiązani są członek Komisji oraz egzaminator, jest nieograniczona w czasie, a poza tym ustawodawca nie przewidział w tym zakresie jakichkolwiek zwolnień, czy też wyłączeń od obowiązku jej zachowania.
Minister finansów poinformował, że w nowych przepisach dotyczących biegłych rewidentów, ich samorządu oraz nadzoru publicznego – nad którymi prace są właśnie prowadzone – planuje doprecyzowanie przepisów tak, aby wyeliminować wskazane powyżej wątpliwości.
Rzecznik oczekuje na przesłanie przez ministra finansów tekstu proponowanych przepisów na etapie uzgodnień i konsultacji.