Niestety nasz ustawodawca nie jest przychylny dla samochodów osobowych w działalności podatników i okazuje to w licznych przepisach prawa podatkowego, wprowadzając ograniczenia wobec wydatków związanych z ich używaniem.

Oczywiście największe kontrowersje budzą regulacje związane z odpowiednią klasyfikacją samochodów na gruncie VAT i możliwością odliczenia podatku naliczonego od zakupu i eksploatacji samochodu osobowego. Nie można jednak zapominać o tym, że również przepisy odnoszące się do podatku dochodowego w szczególny sposób regulują zasady korzystania z samochodu osobowego w działalności gospodarczej, a ich eksploatacja spotyka się z najbardziej rygorystycznymi ograniczeniami. Mimo więc pozornie prostych zasad powoduje to trudności przy rozliczaniu konkretnych przypadków.

Zobacz czy od 1 lipca 2015 roku odliczysz VAT od paliwa >>

Jeśli chcą Państwo rozliczać wydatki związane z używaniem samochodów, tak aby było to optymalne podatkowo, ale jednocześnie bezpieczne, zachęcamy do zapoznania się z materiałami zgromadzonymi w programie Vademecum Głównego Księgowego, które wyjaśniają:
- zasady odliczania VAT naliczonego przy nabyciu i eksploatacji samochodów osobowych wraz z ujęciem tego podatku w księgach rachunkowych,
- jak zmienią się przepisy w zakresie odliczania VAT od paliwa od 1 lipca 2015 r.,
- jak ujmować wydatki eksploatacyjne związane z używaniem w działalności samochodów osobowych w kosztach uzyskania przychodu,
- w jaki sposób dokonać zakupu samochodu i rozliczać odpisy amortyzacyjne, aby płacić jak najniższe podatki,
- kiedy należy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych w przypadku zakupu samochodu,
- skutki sprzedaży samochodu na gruncie podatku dochodowego oraz VAT,
- zasady wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych,
- praktyczne problemy przy ewidencji samochodów osobowych.

Informacja pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego

  Zobacz też książkę "Samochody a VAT i podatki dochodowe" dostępną w ksiegarni internetowej Profinfo >>