Zastępca dyrektora departamentu podatków dochodowych resortu finansów przypomniał, że na mocy tych przepisów rolnicy, którzy chcą sprzedać własne produkty, mogą to zrobić płacąc jedynie 2 proc. podatek od ewidencjonowanych przychodów. Trzeba to jednak zgłosić organowi podatkowemu, składając odpowiednie oświadczenie. Przychody ze sprzedaży nie mogą przekraczać 150 tys. euro rocznie.

Zobacz: Rolnicy zapłacą 2 proc. podatku od sprzedaży bezpośredniej >>

Sprawą sprzedaży bezpośredniej zajmowała się we wtorek senacka komisja rolnictwa.

Rolnicy są niezadowoleni z tej ustawy, gdyż mogą jedynie sprzedawać produkty podstawowe takie jak mleko, jaja, miód, jabłka - tłumaczył dyrektor departamentu bezpieczeństwa żywności resortu rolnictwa Krystian Popławski. Dlatego ministerstwo chce umożliwić rolnikom sprzedaż przetworzonych przetworów mięsnych czy dżemów i przygotowuje stosowne przepisy. Jak mówił, "praktycznie to, co rolnik sam wytworzy w swoim gospodarstwie, będzie mógł sprzedać".

Ministerstwo rolnictwa pracuje nad projektem ustawy o sprzedaży detalicznej. Będzie ona poruszała dwa obszary: bezpieczeństwa żywności i kwestie podatkowe - poinformowała naczelnik departamentu bezpieczeństwa żywności MRiRW Barbara Olszewska.

Zostanie wprowadzona definicja "rolniczego handlu detalicznego". Na etapie roboczym ona mówi o tym, że handel ten "jest (...) tylko w przypadku, gdy podmiot prowadzący go na rynku spożywczym zbywa konsumentowi finalnemu bez udziału pośrednika żywność pochodzącą w całości lub części z jego własnej uprawy, hodowli lub chowu" - powiedziała Olszewska. Podkreśliła, że dopuszczone będzie więc pozyskanie części surowca np. od sąsiada.

Nadzór nad bezpieczeństwem żywności produkowanej w ramach handlu rolniczego będzie sprawowała w przypadku produktów pochodzenia zwierzęcego - Inspekcja Weterynaryjna, a w odniesieniu do żywności pochodzenia roślinnego - Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.

Minister rolnictwa określi zaś w drodze rozporządzenia limity produkcji oraz wymagania higieniczne.

W ramach handlu detalicznego będzie można sprzedawać produkty nieprzetworzone, jak i przetworzone, można będzie więc sprzedawać mleko, ale i jego przetwory, mięso i produkty mięsne. Ale ubój zwierzęcia nie będzie mógł odbywać się w gospodarstwie, ale w rzeźni - zaznaczyła naczelnik.

Będą też regulacje związane z kwestiami podatkowymi. Planuje się, aby ta ustawa wprowadziła zwolnienie z opodatkowania sprzedaży producenta rolnego posiadacza gospodarstwa określonych ilości produktów pod warunkiem, że przerób nie powoduje zatrudnienia pracowników. Zakłada się, że zwolnienie z podatku dochodowego od sprzedaży własnych produktów umożliwi rezygnację z wprowadzonego od początku 2016 r. 2 proc. podatku ryczałtowego - dodała.

Aktualnie trwają prace nad przygotowaniem tego projektu, który następnie przekazany zostanie do szerokich konsultacji społecznych. Planuje się, że ten projekt wejdzie w życie od 1 stycznia 2017 r., a na Radę Ministrów trafi w czerwcu br. - poinformowała Olszewska (PAP)