Sprawa dotyczyła możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na zakup pakietów medycznych dla członków rodzin pracowników. Chodziło o spółkę, która w ramach posiadanego regulaminu wynagradzania zapewnia wszystkim pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę prawo do korzystania z wykupionych pakietów medycznych. W ramach pakietów dostępne są świadczenia ambulatoryjne, w tym: dostęp do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, wybranych specjalistów, diagnostyki ambulatoryjnej, w tym m.in. badań profilaktycznych, badań hematologicznych, biochemicznych, mikrobiologicznych, ultrasonograficznych, zdjęć radiologicznych, szczepień przeciwko grypie, rehabilitacji. Zgodnie z regulaminem pracownik posiadający najbliższych członków rodziny (tj. małżonek, dziecko) ma prawo korzystania z pakietu rodzinnego, odpowiedniego do danego stanowiska. Pracownik ponosi opłatę w wysokości 5 proc. wartości pakietu, pomniejszonego o wartość kosztów medycyny pracy, które to w przypadku pakietu rodzinnego dotyczą wyłącznie pracownika.

Spółka zapytała fiskusa, czy poniesione przez nią wydatki na zakup pakietów medycznych, w części dotyczącej dobrowolnych świadczeń medycznych dla członków rodziny pracownika stanowią koszt uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o CIT.

Zdaniem spółki sfinansowanie opieki zdrowotnej rodzinie jest rodzajem świadczenia pracodawcy na rzecz pracownika. Jest to forma wynagrodzenia za jego pracę, a wynagrodzenia stanowią dla spółki koszty uzyskania przychodów.

Fiskus się zgodził. Organ potwierdził, że wydatki ponoszone tytułem opieki zdrowotnej dotyczące zarówno profilaktyki pracowników, jak i ich rodzin są rodzajem świadczenia pracodawcy na rzecz pracownika. Prowadzona przez Spółkę polityka HR zakłada pozyskiwanie i utrzymywanie w pracy najlepszych fachowców, ponieważ w warunkach silnej konkurencji rynkowej to właśnie wyedukowana i zmotywowana kadra pracownicza stanowi o przewadze konkurencyjnej przedsiębiorstwa, co w konsekwencji, może wpływać i przekładać się na wysokość osiąganych przez Spółkę przychodów. We współczesnych realiach rynkowych firma chcąc pozyskać i utrzymać w pracy dobrych specjalistów jest zmuszona po sięgnięcie do odpowiednich instrumentów o charakterze motywacyjno-lojalnościowym. W związku z powyższym spółka zdecydowała o zapewnieniu pracownikom możliwości nieodpłatnego korzystania z pakietów medycznych. Powyższe działania z całą pewnością wpływają na większą motywację pracowników do pracy, budują lojalność wobec pracodawcy, tworzą również pożądany wizerunek pracodawcy dbającego o swoich pracowników, jak również członków ich rodzin, co skutkuje wyższą efektywnością oraz mniejszą rotacją pracowników.

Fiskus zgodził się z tym, że pakiety medyczne wpływają na większą motywację pracowników do pracy, pakiety budują lojalność i postrzeganie spółki, jako pracodawcy dbającego o swoich pracowników, jak i członków ich rodzin, co przekłada się na wyższą efektywność oraz mniejszą rotację pracowników.

Pakiety wpływają także na niższą absencję chorobową i krótszy jej czas, jak również większe zaangażowanie w wykonywanie obowiązków pracowniczych, z uwagi na szybką i dużą dostępność do opieki medycznej dla pracownika i jego rodziny, dzięki czemu pracodawca nie ponosi kosztów związanych z nieobecnością w pracy, także kluczowych pracowników.

Pakiety pośrednio zwiększają także dochody rodzin, gdyż pracownik i jego rodzina nie muszą wydawać środków z budżetu domowego na opiekę medyczną, co również buduje przywiązanie do pracodawcy, jako tego, który oferuje pracownikom atrakcyjne wynagrodzenia i dodatkowe benefity.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 11 stycznia 2017 r., sygn. akt 2461-IBPB-1-1.4510.359.2016.1.AT, LEX nr 332281

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Vademecum Głównego Księgowego
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów