Pod koniec roku Komisja Europejska może zaproponować zmiany w prawie pozwalające na wprowadzenie wspólnej skonsolidowanej podstawy opodatkowania dla korporacji (CCCTB - Common Consolidated Corporate Tax Base).
CCCTB ma umożliwić grupom przedsiębiorstw prowadzących działalność w co najmniej dwóch krajach członkowskich ustalenie wspólnej podstawy opodatkowania niezależnej od przepisów danego kraju. Podstawa ma być rozdzielona pomiędzy poszczególne kraje członkowskie, w których działają przedsiębiorstwa z grupy, a poszczególne części opodatkowane według obowiązujących w danym kraju stawek.
Projekt Komisji zakłada, że nie będzie konieczne szczególne dokumentowanie i księgowanie transakcji transgranicznych wewnątrz grupy. Według PKPP Lewiatan, projekt komisji pozytywnie wpłynie na debatę o zmianach w podatku dochodowym od osób prawnych w Polsce i kompleksową reformę poprawiającą prawo podatkowe.
Działająca w ramach PKPP Lewiatan Rada Podatkowa wspólnie z Urzędem Komitetu Integracji Europejskiej przeprowadzi m.in. badanie wiedzy i stosunku polskich przedsiębiorców do CCCTB.
Komisja Europejska od dawna pracuje nad koncepcją wspólnej dla całej Unii Europejskiej podstawy opodatkowania, czyli CCCTB.
Zastępca dyrektora departamentu analiz i strategii Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej (UKIE) Wojciech Burkiewicz powiedział w czwartek podczas zorganizowanego przez PKPP Lewiatan oraz UKIE seminarium o CCCTB, że rząd nie ma wiedzy na temat tego, co przedsiębiorcy myślą o propozycji Komisji.
Według przewodniczącego Rady Podatkowej PKPP Lewiatan Rafała Iniewskiego, debata nad CCCTB jest potrzebna. Podkreślił, że prowadzone dotąd dyskusje na temat wspólnego podatku dochodowego od osób prawnych kończą się na kwestiach harmonizacji stawek.
„Panuje opinia, że należy chronić autonomiczność polskiego CIT, gdyż jego stawki są konkurencyjne wobec innych krajów UE. Jednak realna stawka opodatkowania w Polsce jest wyższa niż 19 proc., ze względu na dużą liczbę wyłączeń z kosztów uzyskania przychodu" - powiedział Iniewski. Dodał, że koncepcja CCCTB nie odnosi się do stawek podatkowych, które mogłyby być zróżnicowane w zależności od państwa, ale do podstawy opodatkowania.
CCCTB ma dotyczyć grup przedsiębiorstw, które prowadzą działalność w co najmniej dwóch krajach UE. Umożliwi im ustalenie wspólnej, skonsolidowanej podstawy opodatkowania, opartej na zasadach autonomicznych wobec przepisów prawa krajowego. Podstawa ta miałaby być alokowana na poszczególne kraje, w których działają przedsiębiorstwa z grupy. Ostatecznie każdy z krajów, któremu przypadnie określona część opodatkowania, zastosowałby własną stawkę podatkową.
Zdaniem eksperta podatkowego KE Oliviera Palata, takie rozwiązanie pozwoliłoby np. uniknąć sytuacji, w której firma w jednym kraju UE musi zapłacić podatek, bo wykazuje dochód, mimo że w innym kraju ponosi stratę, która ten dochód przewyższa.
Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Finansów, przyjęcie prostej, przejrzystej i nowoczesnej regulacji wprowadzającej wspólną podstawę opodatkowania może w pozytywny sposób wpłynąć na realizację Strategii Lizbońskiej.
Ministerstwo Finansów sprzeciwia się jednak wprowadzeniu mechanizmu konsolidacji dochodów grup spółek oraz ich podziału według określonej formuły. Resort finansów opowiada się ponadto za ustaleniem wspólnej podstawy opodatkowania jako systemu obowiązkowego, a nie opcjonalnego. Wyklucza także harmonizację stawek CIT w całej UE.