Na Cyprze zostało dotychczas zarejestrowanych około tysiąca polskich spółek. Chciały one wykorzystać fakt, iż państwo to oferowało niskie podatki w porównaniu do tych, z którymi muszą się zmagać w Polsce. - Takie rozwiązanie budziło zainteresowanie coraz większej liczby przedsiębiorców. Trudno się temu dziwić zwłaszcza biorąc pod uwagę nasz skomplikowany i uciążliwy system podatkowy, w którym polski przedsiębiorca wciąż traktowany jest jak potencjalny oszust – mówi ekspert Pracodawców RP, Emilia Podębska, która zwraca uwagę nie tylko na problem związany z małą liczbą ulg, jakie można uzyskać rozpoczynając działalność. - Chodzi również o wysokość podatków i koszt ich rozliczania, które podatnicy muszą ponosić w trakcie prowadzenia działalności – mówi Emilia Podębska.



Ministerstwo Finansów uznało jednak, że problemem są sami podatnicy i uzgodniło ze stroną cypryjską, że klauzula tax sparing, która pozwala na zaliczenie na poczet należnego podatku kwoty daniny odprowadzonej w drugim państwie, zostanie z konwencji usunięta. Zmianie ulegną też regulacje odnoszące się do menedżerów spółki, którzy nie są rezydentami Cypru.



Jeśli Rada Ministrów wyrazi zgodę na podpisanie protokołu i do Sejmu trafi odpowiednia ustawa, nowe przepisy mogą zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2012 r. – Trzeba podkreślić, że Ministerstwo Finansów bardzo sprawie poradziło sobie z kwestią klauzuli tax sparing. Dobrze byłoby, aby resort tak samo skutecznie zajmował się normowaniem pozostałych przepisów podatkowych – mówi Emilia Podębska.