Pytanie

Posiadamy kredyt w rachunku bieżącym do dnia 31 grudnia 2014 r., zabezpieczony hipoteką do dnia 31 grudnia 2014 r. Podpisaliśmy aneks do kredytu przedłużający termin udzielenia kredytu do dnia 31 grudnia 2017 r. W związku z powyższym w księdze wieczystej dokonaliśmy zmiany w treści hipoteki zmieniając termin zapisu do 31 grudnia 2017 r.
Czy od tej operacji należy odprowadzić podatek PCC?

Odpowiedź

Nie, od wskazanej operacji nie musicie Państwo opłacać podatku od czynności cywilnoprawnych.

Uzasadnienie

Jedną z czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC) jest ustanowienie hipoteki (zob. art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. h ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych, tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 z późn. zm. – dalej u.p.c.c.). Opodatkowaniu PCC podlegają również zmiany umów wymienionych w art. 1 ust. 1 pkt 1 u.p.c.c., jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych (zob. art. 1 ust. 1 pkt 2 u.p.c.c.). Powoduje to, że opodatkowaniu PCC podlegać może również podwyższenie kwoty zabezpieczanej hipoteką wierzytelności (nie dotyczy to jednak podwyższenia sumy hipoteki kaucyjnej).

W przedstawionej sytuacji nie dojdzie jednak do podwyższenia kwoty zabezpieczanej hipoteką wierzytelności, a jedynie do przedłużenia okresu na jaki ustanowiono hipotekę. Nie jest to zdarzenie podlegające opodatkowaniu PCC, a więc w związku ze wskazaną w pytaniu zmianą nie musicie Państwo płacić tego podatku. Odpowiednie zastosowanie ma w Państwa przypadku interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 8 stycznia 2008 r., IBPB2/436-40/07/MZ, w której czytamy, że "podwyższenie hipoteki kaucyjnej nie ma wpływu na określenie wysokości podatku, gdyż od tej czynności przysługuje jednolita stawka podatku. Podwyższenie sumy hipoteki kaucyjnej nie podlega więc opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Ponadto z treści wniosku wynika, że ustanowienie hipoteki miało miejsce jeden raz. Następnie miały miejsce jedynie tylko przedłużenia okresu na jaki ustanowiono tą hipotekę oraz podwyższenie sumy hipoteki kaucyjnej. Z tej też przyczyny podatek od czynności cywilnoprawnych należny był wyłącznie raz".

Odpowiedź pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego