Mają także poprawić ściągalność podatków, a także skuteczniej zapobiegać oszustwom podatkowym oraz unikaniu płacenia podatków. Współpraca nie będzie dotyczyła informacji o podatku VAT, cłach i podatku akcyzowym, a także składkach na ubezpieczenie społeczne, opłacie skarbowej, należnościach wynikających z umów, w tym wynagrodzeniach za usługi użyteczności publicznej.

Nowelizacja wprowadza także nowe warunki korzystania z pomocy organów podatkowych innych państw członkowskich przy doręczaniu pism. Będzie to możliwe wówczas, gdy doręczenie pocztą lub elektronicznie nie będzie możliwe lub będzie powodowało znaczne trudności. Proponowane zmiany upraszczają także zasady wszczynania i prowadzenia jednoczesnych kontroli podatnika w kraju i za granicą. Projekt wdraża dyrektywę unijną z 15 lutego 2011 r. w sprawie współpracy administracyjnej w dziedzinie opodatkowania.

Rząd przyjął projekt 7 maja 2013 r. Projekt wpłynął do Sejmu 22 maja 2013 r. Na posiedzeniu plenarnym projekt uzasadniał podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Maciej Grabowski. Sejm zdecydował o skierowaniu projektu do dalszych prac w Komisji Finansów Publicznych. Marszałek Sejmu wyznaczyła termin na przedstawienie sprawozdania do 5 lipca 2013 r.