Artykuł 12 ustawy z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz.U. z 2016 r., poz. 2032 ze zm.) wskazuje, że za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. Otrzymany od pracodawcy prezent może zatem stanowić przychód ze stosunku pracy.

Możliwe zwolnienie do zastosowania

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o PIT wolna od podatku dochodowego jest wartość otrzymanych przez pracownika

  • w związku z finansowaniem działalności socjalnej, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych,
  • rzeczowych świadczeń oraz otrzymanych przez niego w tym zakresie świadczeń pieniężnych,
  • sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych,
  • łącznie do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł.


Co ważne, wszystkie powyższe warunki muszą być spełnione łączne. Podkreślenia również wymaga, że rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi. Oznacza to, że otrzymanie od pracodawcy np. bonów będzie skutkować koniecznością zapłacenia podatku dochodowego.

Karta przedpłacona to pieniądze

Ze zwolnienia może jednak skorzystać otrzymanie od pracodawcy karty przedpłaconej. Potwierdził to m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z 28.05.2014 r., nr IBPBII/1/415-194/14/ASz. Organ podatkowy stwierdził w niej, że karta przedpłacona to swoisty rodzaj karty płatniczej. Otrzymane przez pracowników świadczenie w postaci karty przedpłaconej będzie zatem korzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o PIT, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym 380 zł, pod warunkiem, że świadczenie to będzie realizowane w związku z finansowaniem działalności socjalnej, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.

Zapoznaj się także z komentarzem praktycznym pt.: Świadczenia świąteczne na rzecz pracowników, którego autorami są Adam Bartosiewicz i Anna Piotrkiewicz - eksperci Vademecum Głównego Księgowego.