Roboty dotyczące infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu do 31 grudnia 2007 r. były opodatkowane 7% stawką VAT. Po 1 stycznia 2008 r. podobnie jest w przypadku budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.
Jeżeli protokół odbioru robót był wystawiony z datą z grudnia 2007 r. i z tą samą datą wystawiono faktury za te roboty, ale zapłata nie wpłynęła do końca roku, to czy w styczniu 2008 r. należy wystawić korektę faktury?
Jeżeli umowa określała wartość brutto, to którego roku będzie dotyczyło zmniejszenie sprzedaży w przypadku korekty dokonanej w styczniu 2008 r.?
Co oznacza pojęcie "sieci rozprowadzające" w definicji infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu?
Czy chodzi o sieci wewnątrz i zewnątrz budynku, czy tylko zewnątrz budynku?
Z przepisów wynika, że o stawce właściwej dla danego rodzaju czynności decyduje moment powstania dla nich obowiązku podatkowego. Reguła ta obowiązuje także, gdy w okresie pomiędzy wykonaniem czynności, a powstaniem dla niej obowiązku podatkowego, zmieniła się stawka podatku. Tak więc zastosować należy stawkę 22% VAT, jako że była ona właściwa w momencie powstania obowiązku podatkowego (w styczniu 2008 r.).
Kwota podatku należnego od sprzedanych towarów i usług zmniejsza przychody należne w roku, w którym przychody powstały. Jeśli więc przychód z wykonywanych usług budowlanych powstał w 2007 r., to należy zmniejszyć przychód za 2007 r.

Ad 1)

Dla robót dotyczących infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu oraz budynków mieszkalnych jednorodzinnych powyżej 300 m2 powierzchni użytkowej i lokali mieszkalnych powyżej 150 m2 powierzchni użytkowej po dniu 1 stycznia 2008 r. nie ma zastosowania już obniżona stawka VAT wynosząca 7%. Te czynności powinny zostać obłożone stawką VAT wynoszącą 22% VAT.
O stawkach podatkowych dla danego rodzaju czynności decyduje moment powstania obowiązku podatkowego. W polskiej ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - dalej u.p.t.u., nie zostało to wypowiedziane wprost, jednakże można taką regułę wywieść na podstawie przepisów ogólnych (oraz mając na uwadze, że nie ma przepisów stanowiących inaczej).
Widoczne jest to także, jeśli odnieść się do stosownych regulacji wspólnotowych. Co prawda dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 347, s. 1) - dalej: dyrektywa 112, proklamuje zasadę, że do transakcji podlegających opodatkowaniu stosuje się stawkę, która obowiązuje w momencie zaistnienia zdarzenia powodującego powstanie obowiązku podatkowego, jednakże z dalszych przepisów wynika, że w istocie stosuje się stawkę obowiązującą w chwili, gdy VAT staje się wymagalny (m.in. wówczas, gdy jako moment wymagalności podatku ustanowiono chwilę przyjęcia zapłaty). Dodatkowo państwa członkowskie mogą w przypadku zmiany stawek podatku - między momentem wykonania czynności a powstaniem obowiązku podatkowego dla tej czynności - dokonać korekty stawek, aby uwzględnić stawkę mającą zastosowanie w momencie dostawy towarów lub świadczenia usług. Państwa członkowskie mogą również przedsięwziąć wszystkie niezbędne środki przejściowe.
Z powyższych przepisów wynika zatem, że stosować należy stawkę właściwą w chwili powstania obowiązku podatkowego, nawet jeśli w momencie wykonania czynności opodatkowanej obowiązywały stawki inne.
Taka sytuacja ma miejsce w przypadku opisanym w pytaniu. Usługi wykonano w grudniu 2007 r. (kiedy na te usługi obowiązywała stawka 7% VAT). Obowiązek podatkowy - w związku z brakiem płatności dla tych usługi - powstał już w styczniu 2008 r. (zgodnie z przepisem art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. d u.p.t.u.), czyli w chwili, gdy dla tych usług obowiązywała już stawka 22% VAT.
Uważam zatem, że w tym przypadku należałoby dokonać korekty faktury i zastosować stawkę 22% VAT.

Ad 2)

Zakładam, że pytając o zmniejszenie sprzedaży mają Państwo na myśli podatek dochodowy. Przychód z wykonanych robót budowlanych powstał w 2007 r., gdyż wówczas wykonano usługę i wystawiono fakturę. Regułą w podatku dochodowym jest zaś, że przychody należne z działalności gospodarczej powstają z chwilą wykonania usługi (nie później niż z momentem wystawienia faktury). Tak więc przychód powstał w 2007 r.
Przychodem jest kwota ze sprzedaży pomniejszona o należny podatek od towarów i usług. Okoliczność, że prawidłowa wysokość podatku od towarów i usług jest ustalona dopiero w 2008 r. nie ma znaczenia dla faktu, że podatek ten zmniejsza kwotę przychodu należnego w roku, w którym przychód ów powstał - czyli w 2007 r.
Przepis art. 146 ust. 3 pkt 1 u.p.t.u. istotnie stanowi, że przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu rozumie się sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych.
Odpowiadając na pytanie, o to czy są to sieci wewnątrz, czy też na zewnątrz budynku, należy skupić się na dwóch kwestiach.
Po pierwsze definicja powyższa stanowi o sieciach, urządzeniach, obiektach i przyłączach "do" budynków mieszkalnych. Już to sugeruje zewnętrzny wobec samego budynku charakter sieci rozprowadzających.
Po drugie - odwołać się należy do definicji budynku zawartej w PKOB oraz w KŚT.
Z definicji zawartych w PKOB wynika, że "Budynki to zadaszone obiekty budowlane wraz z wbudowanymi instalacjami i urządzeniami technicznymi, wykorzystywane dla potrzeb stałych. Przystosowane są do przebywania ludzi, zwierząt lub ochrony przedmiotów". Wbudowane instalacje wchodzą zatem w skład budynku.
Z kolei w KŚT wskazuje się, że "Granicę budynku stanowią zewnętrzne powierzchnie ścian oraz górna powierzchnia najwyższego stropu, posadzka piwnic w budynkach podpiwniczonych lub poziom terenu przy budynkach nie podpiwniczonych. W przypadku budynków występujących w zabudowie zwartej, granice pomiędzy poszczególnymi obiektami stanowią płaszczyzny styku ścian szczytowych, a jeżeli występuje wspólna dla dwóch obiektów ściana to granica pomiędzy budynkami przebiega przez jej środek. Granice instalacji należących do wyposażenia budynku stanowią w zależności od rodzaju instalacji np. mufy, studzienki rewizyjne, zawory zamykające dopływ wody, gazu, czynników grzewczych, itp. Do wyposażenia budynku zalicza się wszystkie instalacje wbudowane w konstrukcje budynku na stałe, np. instalacje sanitarne, elektryczne, sygnalizacyjne, komputerowe, telekomunikacyjne, przeciwpożarowe oraz normalne wyposażenie budynku np. wbudowane meble".
Mając na uwadze powyższe - uznać trzeba, że do infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu zalicza się jedynie zewnętrzne (względem budynku) sieci rozprowadzające. Natomiast sieci znajdujące się wewnątrz budynku są elementem tego budynku. W związku z tym wszelkie prace dotyczące sieci wewnętrznych w budynkach mieszkalnych (w budownictwie mieszkaniowym) są pracami dotyczącymi budownictwa mieszkaniowego (a nie infrastruktury towarzyszącej) i mogą być objęte po stawką 7% także po 31 grudnia 2007 r.