I tak w WSA w Warszawie w wyroku z 18 września 2007 r., III SA/Wa 1133/07, LEX nr 578114 stwierdził, że ustawowa definicja osoby samotnie wychowującej dzieci zawarta w art. 6 ust. 5 ustawy o PIT nie odwołuje się w żadnym zakresie do tego, czy drugi rodzic żyje oraz gdzie mieszka. Nie odnosi się również do tego (z wyjątkiem małżeństw), czy tylko jedno z rodziców posiada władzę rodzicielską, czy też taką władzą dysponują obydwoje. W przypadku konkubinatu istotne jest zatem jedynie to, czy dana osoba jest jedną z osób wymienionych w art. 6 ust. 5 ustawy o PIT. Podobne stanowisko wyraził WSA we Wrocławiu w wyroku z 24 marca 2010 r., I SA/Wr 1627/09, LEX nr 590787. Zdaniem Sądu status osoby samotnie wychowując dziecko został powiązany ze stanem cywilnym osoby, który stanowi jedyne kryterium dla takiej kwalifikacji rodzica bądź opiekuna prawnego. Tym samym Sąd ten nie podzielił stanowiska odwołującego się do funkcji społecznych przedmiotowego uregulowania.

Z kolei w innej grupie orzeczeń warunkiem skorzystania z uprzywilejowanych zasad opodatkowania jest okoliczność wyłącznego ponoszenia trudów rodzicielstwa. WSA w Łodzi w wyroku z 29 grudnia 2008 r., I SA/Łd 868/08, LEX nr 589681 wyraził stanowisko, zgodnie z którym aby skorzystać z preferencyjnego opodatkowania swoich dochodów należy mieć nie tylko określony stan cywilny, ale również wychowywać samotnie dziecko. Podobny pogląd wyraził WSA w Gliwicach w wyroku z 26 listopada 2008 r., I SA/Gl 766/08, LEX nr 517952. Sąd uznał, że prawo do preferencyjnego rozliczenia podatkowego, przysługuje osobie, która spełnia formalne kryterium określone w art. 6 ust. 5 ustawy o PIT (gdyż jest to warunek niezbędny, w tym sensie, że żadna inna osoba nie może być uznana za samotnie wychowującą dziecko), ale jednocześnie - wychowuje dziecko samotnie, a nie wspólnie z drugim z rodziców.

Zaproponowana przez Komisję "Przyjazne Państwo" zmiana ma doprecyzować pojęcie "osoby samotnie wychowującej dzieci, w taki sposób, aby nie budziło wątpliwości, iż prawo do preferencyjnego opodatkowania dochodów nie przysługuje wszystkim osobom stanu wolnego posiadającym dzieci własne lub przysposobione, o których mowa w art. 6 ust. 4, ale wyłącznie tym, które samotnie wychowują te dzieci.

7 września 2010 projekt ustawy skierowano do I czytania na posiedzeniu Sejmu.

Artykuł pochodzi z programu System Informacji Prawnej LEX