Od 27 stycznia br. obowiązuje zarządzenie Ministra Finansów w sprawie organizacji urzędów i izb skarbowych oraz nadania im statutów (Dz. Urz. MF z 2014 r. Poz. 3). Nowe przepisy muszą zostać wprowadzone przez organy podatkowe do końca I kwartału 2014 r.

Reforma ma się opierać na wzmocnieniu roli nadzorczej i koordynacyjnej izb skarbowych nad urzędami skarbowymi, a także na poprawie funkcjonowania administracji w obszarze kontroli podatkowej i egzekucji administracyjnej. W uzasadnieniu do zarządzenia wskazano, że celem tych zmian jest przede wszystkim usprawnienie procesu poboru podatków i zapewnienie efektywności funkcjonowania administracji podatkowej.
 

Zdaniem eksperta Pracodawców RP Mariusza Korzeba zmiany były konieczne. Dotychczasowe regulacje związane z nadzorem nad prawidłowością prowadzonych kontroli podatkowych czy czynności sprawdzających pozostawiały wiele do życzenia – mówi ekspert Pracodawców RP.  Przypomina, że z uwagi na brak prawidłowej kontroli instytucjonalnej rozstrzygnięcia były w znacznej mierze pozostawiane w gestii urzędów skarbowych. – Utworzenie w izbie skarbowej komórki organizacyjnej ds. kontroli podatkowej – której zadaniem będzie m.in. nadzorowanie działalności prowadzonych kontroli podatkowych przez organy I instancji – może przyczynić się do usprawnienia całego procesu – dodaje Korzeb. Nie mniej jednak zastanawiający wydaje się przepis mówiący o tym, że komórka ta będzie wydawała postanowienia w sprawach przedłużenia terminu zwrotu podatku – dodaje Mariusz Korzeb. Przypomina, że w obecnym stanie prawnym postanowienia o przedłużeniu terminu zwrotu podatku wydaje organ prowadzący kontrolę podatkową czy czynności sprawdzające. Dlatego powstaje pytanie: w jaki sposób izba skarbowa ma zamiar realizować to zadanie, nie będąc do tego umocowana przepisami prawa zewnętrznego? – zastanawia się ekspert Pracodawców RP.

Podsumowując, należy zwrócić uwagę na fakt, że dopiero sposób działania organów podatkowych pozwoli sformułować pełną opinię co do słuszności zaproponowanych rozwiązań. Jednak już teraz można wskazać na nieprzejrzyste i krzyżujące się kompetencje organów podatkowych.

Zobacz także: MF wprowadza zmiany w organizacji urzędów i izb skarbowych>>>