Jak wynika z raportu KPMG w Polsce pt. „Polski system podatkowy wg uczestników VII Kongresu Podatków i Rachunkowości KPMG”, do najbardziej problematycznych kwestii podatkowych należą zagadnienia związane z cenami transferowymi, a stosunkowo największą wiedzę respondenci posiadają w zakresie zmian w VAT oraz raportowania w formacie Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) – prawie połowa z nich uważa, że jest dobrze lub bardzo dobrze zaznajomiona z tymi zagadnieniami.

Ocena polskiego systemu podatkowego bez istotnych zmian

Średnia ocena polskiego systemu podatkowego jest podobna do tej z roku ubiegłego i wynosi w pięciostopniowej skali 2,2 (w poprzednim roku ocena wyniosła 2,3). Wynik ten jest średnią ocen poszczególnych elementów systemu, spośród których najniżej oceniona została stabilność przepisów podatkowych. Jedyną kategorią, którą respondenci ocenili tak samo jak w poprzednim roku jest częstotliwość publikowania przez ministra finansów interpretacji ogólnych.

Ceny transferowe nadal najbardziej problematyczne

Podobnie jak w poprzednich latach respondenci zadeklarowali, że najbardziej uciążliwą kwestią podatkową z punktu widzenia prowadzenia przedsiębiorstwa są ceny transferowe (aż 80 proc. ankietowanych uznało je za problematyczne lub bardzo problematyczne), jak również wymóg przygotowania dużej liczby deklaracji i informacji w ramach rozliczeń podatkowych (60 proc.). Relatywnie najmniej kłopotliwe są funkcje płatnika z tytułu PIT i ZUS. Co piąty respondent uważa, że nie wiążą się one z komplikacjami, a dla 57 proc. obowiązki te są tylko umiarkowanie problematyczne.

Dobra znajomość zmian w VAT oraz raportowania w formacie JPK

Z perspektywy uczestników VII Kongresu Podatków i Rachunkowości KPMG znajomość zmian w VAT oraz raportowania w formacie JPK jest relatywnie wysoka – co drugi respondent określa swój stopień znajomości tych zagadnień jako dobry lub bardzo dobry. Relatywnie najmniejszą wiedzę respondenci posiadają w kwestiach nowych wymagań w ochronie danych osobowych, nowych wymogów MSSF 15, MSSF 16 i MSSF 9 oraz ulgi podatkowej na działalność badawczo-rozwojową.

Wyższe koszty działalności przedsiębiorstw

Jak pokazują wyniki badania, aż 67 proc. uczestników Kongresu uważa, że zagadnienia związane ze zmianami dotyczącymi cen transferowych będą wymagały współpracy z doradcą. Jedynie co piąty respondent czuje się przygotowany do tej zmiany, a 27 proc. twierdzi, że podniesie ona koszty funkcjonowania spółki. Z kolei aż 60 proc. ankietowanych czuje się przygotowanych do zmian w zakresie, a 55 proc. uczestników uważa, że raportowanie w formacie JPK będzie można wykorzystać dla potrzeb wewnętrznych analiz biznesowych.

Ponadto z badania przeprowadzonego przez KPMG wynika, że zdaniem większość respondentów zwiększenie atrakcyjności ulgi podatkowej na działalność badawczo-rozwojową będzie wpływało na zwiększenie nakładów polskich przedsiębiorstw na innowacje. Z kolei aż 72 proc. uczestników badania uważa, że kontrola celno-skarbowa będzie stanowić większe wyzwanie dla przedsiębiorstw niż kontrole prowadzone obecnie.

System podatkowy w Polsce
Robert Wolański
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł