"Wyniki uzyskane w marcu 2015 roku nie uległy zmianie w porównaniu z tymi z grudnia 2014 roku" - napisano w omówieniu sondażu.
Z badania TNS wynika, że 67 proc. Polaków uważa, iż waluta europejska nie wpłynie korzystnie na sytuację ich gospodarstw domowych. Przeciwnego zdania jest 14 proc. badanych, a 10 proc. Polaków uważa, że przyjęcie waluty euro nie będzie miało wpływu na sytuację ich gospodarstw domowych.
Zdaniem 53 proc. Polaków przyjęcie wspólnej waluty europejskiej w Polsce wpłynie niekorzystnie na polską gospodarkę, a 24 proc. badanych uważa, że zamiana złotego na euro będzie dla naszej gospodarki korzystna. 8 proc. jest zdania, że nie będzie miała żadnego wpływu.
41 proc. ankietowanych jest zdania, że Polska nigdy nie powinna przyjąć wspólnej waluty europejskiej. 19 proc. respondentów sądzi, że przyjęcie nowej waluty powinno nastąpić nie wcześniej niż za 10 lat, 12 proc. jest zdania, że powinno to nastąpić za około 6-10 lat, a 13 proc., że w ciągu 5 najbliższych lat. 15 proc. Polaków nie ma na ten temat zdania.
"W porównaniu z wynikami z poprzedniego pomiaru, udział zwolenników nowej waluty spadł o 5 punktów procentowych" - napisano w raporcie TNS.
"Odsetek przeciwników wprowadzenia euro w naszym kraju pozostał na tym samym poziomie" - dodano.
Badanie przeprowadzono w dniach 13-18 marca 2015 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1000 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat. (PAP)
Zobacz też: Kotecki: bez zmiany konstytucji nie wejdziemy do strefy euro >>
fdu/ ana/