Pytanie

Osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą. Zawarła dwie umowy leasingu operacyjnego na samochody osobowe A i B. Jednak z uwagi na fakt, że działalność jest jednoosobowa w kosztach ujmuje jedynie wydatki związane z samochodem A. W styczniu 2016 r. leasing na auto A kończy się i auto zostanie wykupione.

Czy osoba fizyczna powinna auto A wprowadzić do firmy i amortyzować?

Czy może po wykupie auta potraktować je jako niezwiązane z działalnością?

Czy przy takim rozwiązaniu będzie można od lutego ujmować w kosztach działalności koszty związane z autem B, używanym na podstawie drugiej umowy leasingowej?

Odpowiedź

Podatnik może samochód osobowy wykorzystywany wcześniej w ramach umowy leasingu operacyjnego w prowadzonej działalności gospodarczej wykupić do celów prywatnych. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby po wykupie samochodu A w ramach działalności wykorzystywał leasingowany samochód B, zaś wydatki poniesione w związku z jego użytkowaniem zaliczać w koszty uzyskania przychodu.

Uzasadnienie

Przedsiębiorca, który wykorzystuje samochód osobowy na podstawie umowy leasingu operacyjnego, może zaliczać do kosztów podatkowych pełne opłaty leasingowe, bez względu na ich wysokość, o ile spełniają one definicję kosztów określoną w art. 22 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - dalej u.p.d.o.f. Ponadto bez ograniczeń może rozliczać wydatki eksploatacyjne (zakup paliwa, oleju silnikowego itd.), koszty przeglądów i ubezpieczenia, jeżeli opłaca je na podstawie umowy. Nie ma tu bowiem zastosowania art. 23 ust. 1 pkt 46 u.p.d.o.f., stosownie do którego do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się kosztów używania, dla potrzeb działalności gospodarczej, niewprowadzonych do ewidencji środków trwałych samochodów osobowych – w części przekraczającej kwotę wynikającą z przemnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawki za jeden kilometr przebiegu. Wynika to z art. 23 ust. 3b u.p.d.o.f.

Po zakończeniu umowy leasingu wykupiony samochód podatnik może nadal wykorzystywać do działalności gospodarczej albo też przeznaczyć go na cele prywatne. Wybór opcji pozostaje w wyłącznej gestii podatnika. Ani u.p.d.o.f. ani inne przepisy nie ograniczają tego prawa. Oznacza to, że podatnik może samochód osobowy wykorzystywany wcześniej w ramach umowy leasingu operacyjnego w prowadzonej działalności gospodarczej wykupić do celów prywatnych.

Jeżeli podatnik podejmie decyzję, że wykupiony z leasingu samochód A będzie służył celom prywatnym, a do działalności gospodarczej będzie wykorzystywany będący przedmiotem leasingu samochód B, wówczas koszty związane z eksploatację tego drugiego pojazdu będą stanowić koszt podatkowy zgodnie z ww. przepisami u.p.d.o.f. W świetle powyższego, zaprezentowane przez podatnika rozwiązanie jest prawnie dozwolone i prawidłowe.

Dowiedz się więcej z książki
Samochody a VAT i podatki dochodowe
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł