1 kwietnia 2013 r. weszło w życie rozporządzenie ministra finansów z 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. poz. 363). Zgodnie z § 8 rozporządzenia paragon fiskalny zawiera m.in. numer identyfikacji podatkowej nabywcy – na żądanie nabywcy. Powyższa regulacja ma umożliwić podatnikom wystawienie za pomocą kasy paragonu, który pełniłby rolę tzw. faktury uproszczonej, w przypadku gdy kwota należności ogółem nie przekracza kwoty 450 zł albo 100 euro.

Jednocześnie przepisy przejściowe wprowadzają długie terminy umożliwiające stosowanie kas na starych zasadach.

Podatnicy użytkujący kasy, które zostały nabyte w okresie ważności:

1) decyzji ministra właściwego do spraw finansów publicznych wydanej na podstawie przepisów obowiązujących przed dniem wejścia w życie rozporządzenia ministra finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania (Dz. U. Nr 212, poz. 1338 z późn. zm.),

2) potwierdzenia, o którym mowa w art. 111 ust. 6b ustawy o VAT, wydanego po 1 września 2011 r - mogą je nadal stosować do prowadzenia ewidencji po upływie tego okresu, pod warunkiem że kasy te zapewniają prawidłowość rozliczeń podatnika.

  Stosowanie kas rejestrujących od 1 kwietnia 2013 r. >>>

Po 30 września 2013 r. podatnicy obligatoryjnie stosują zasady określone w nowym rozporządzeniu, z uwzględnieniem jednak możliwości technicznych użytkowanych kas. Jeżeli kasa rejestrująca nie ma możliwości drukowania na paragonie, na żądanie nabywcy, numeru identyfikacji podatkowej nabywcy, to podatnik po 30 września 2013 r. będzie mógł stosować tę kasę (drukowane przez podatnika paragony fiskalne nie będą jednak zawierać NIP nabywcy).

Minister podkreślił, że zasadniczą intencją nowych regulacji było, aby nowo homologowane kasy rejestrujące miały funkcję wystawiania tzw. faktur uproszczonych. Wprowadzona zmiana w stosowaniu kas ma ułatwić, a nie utrudnić prowadzenie działalności gospodarczej podatnika.