Podczas gdy technologia łączności bliskiego zasięgu (ang. NFC) jest obecnie dostępna w stosunkowo niewielkiej liczbie urządzeń komórkowych, wprowadzane właśnie rozwiązanie pozwala rozszerzyć funkcjonalność wielu innych urządzeń o możliwość zbliżeniowych płatności mobilnych, zapewniając tym samym dostęp do tego rodzaju płatności wszystkim operatorom komórkowym oraz znakomitej większości znajdujących się w użyciu zaawansowanych telefonów komórkowych (tzw. smartfonów). Dzięki technologii In2Pay™ microSD firmy DeviceFidelity, wykorzystywanej w połączeniu z rozwiązaniami płatności zbliżeniowych Visa, klienci banku Akbank będą mogli dokonywać swoimi telefonami wygodnych i łatwych w realizacji płatności komórkowych.

W sytuacji, gdy już miliony użytkowników korzystają ze smartfonów obsługujących karty microSD, technologia In2Pay, w połączeniu z technologią płatności zbliżeniowych Visa, daje operatorom sieci komórkowych, instytucjom finansowym oraz zarządom transportu publicznego możność oferowania usług finansowych za pośrednictwem szerokiej gamy popularnych urządzeń tego typu. Mary Carol Harris, szefowa działu płatności komórkowych w Visa Europe, powiedziała: "Odpowiednia podaż i dostępność telefonów z funkcją NFC to jeden z podstawowych warunków sukcesu płatności mobilnych. Dopóki większość oferowanych na rynku telefonów komórkowych nie będzie (od strony sprzętowej) wyposażana w rozwiązania NFC, organizacja Visa będzie aktywnie współpracować z innowacyjnymi i pionierskimi partnerami, takimi jak DeviceFidelity i Akbank, aby wykorzystać wszelkie inne możliwości, jakie stwarzają różne nowe technologie. Sprawiają one, że w dziedzinie płatności rozwiązania przyszłości stają się rzeczywistością już teraz, przyspieszając rozwój płatności mobilnych w Turcji i w całej Europie. Po raz kolejny Visa – z pomocą Akbanku i naszych partnerów strategicznych – znalazła się na czele procesu upowszechniania płatności komórkowych”.

W początkowej fazie rozpoczętego właśnie wdrożenia wykorzystywane będą popularne wśród klientów Akbanku urządzenia Blackberry, do których w przyszłości dołączy szereg aparatów komórkowych produkowanych m.in. przez firmy HTC, Samsung, LG, Nokia i Motorola. Obok płatności mobilnych, technologia In2Pay microSD i wykorzystanie (dodatkowego) nośnika danych, umożliwiają powiększenie pamięci do przechowywania plików muzycznych, video i fotograficznych. Rozwiązanie In2Pay firmy DeviceFidelity jest oparte na branżowym standardzie tzw. elementu bezpiecznego (Secure Element), zgodnym z wymogami EMV oraz GlobalPlatform i kompatybilnym z aplikacjami Javacard i MiFare. In2Pay zbudowane jest w oparciu o architekturę Open Platform, co zapewnia sprawną integrację z rozwiązaniami wdrażanymi przez Trusted Service Managers (TSM) oraz aplikacjami typu Wallet. Możliwa jest zakrojona na szeroką skalę personalizacja In2Pay microSD – za pośrednictwem tradycyjnych firm personalizacji kart mikroprocesorowych, zgodnie z zaakceptowanymi przez banki procedurami bezpieczeństwa. Dążąc do stworzenia nowych, oryginalnych aplikacji handlu mobilnego, firma DeviceFidelity rozpoczęła już wydawanie licencji na interfejsy API In2Pay kilku europejskim dostawcom usług TSM oraz twórcom oprogramowania bankowego.