Z takiej możliwości korzysta m.in. Ministerstwo Finansów i administracja skarbowa. Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się także na wybór tej formy składania deklaracji podatkowych.

Oprócz deklaracji dotyczących podatku VAT i CIT drogą elektroniczną mogą być składane także m.in. informacje o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy (PIT-11) oraz roczne obliczenie podatku od dochodu uzyskanego przez podatnika (PIT-40). Deklaracje w takiej formie przekazywać można nie tylko do urzędów skarbowych, ale także samym pracownikom, co daje dodatkowe oszczędności. To najszybsza, najwygodniejsza, a przede wszystkim najtańsza forma rozliczeń z urzędem skarbowym w porównaniu z rozliczeniem w tradycyjnej formie.

Taki sposób składania deklaracji preferuje m.in. Ministerstwo Finansów oraz izby i urzędy skarbowe. Przez dwa ostatnie lata, jako płatnicy, przesłały one drogą elektroniczną imienne informacje o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy swoich pracowników. Także w 2012 r. będą korzystać z tej metody przesyłania deklaracji. Ministerstwo Finansów zachęca także inne resorty, a we współpracy z Gazetą Prawną i BCC również podmioty prywatne do skorzystania z tej formy przesyłania deklaracji

.– Jeśli weźmiemy pod uwagę, że jedna firma może sporządzać nawet kilka tysięcy takich informacji i wszystkie musi przesłać do urzędu skarbowego i do podatnika, koszty te znacznie wzrosną. Skorzystanie z Internetu może znacznie ograniczyć lub nawet wyeliminować tego typu wydatki w firmie. Zaoszczędzone w ten sposób środki można przecież przeznaczyć na inne cele – podkreślał w wywiadzie dla Gazety Prawnej podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Andrzej Parafianowicz.

W zeszłym roku przedsiębiorcy przesłali ponad dwa miliony elektronicznych PIT-11. Z roku na rok dynamicznie rośnie liczba wybierających tę formę rozliczenia – trzy lata temu było ich tylko 200 tys. elektronicznych. Tegoroczne statystyki wskazują na kolejny wzrost liczby składanych PIT-11 w porówaniu z 2011 r.