Tak wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 12 czerwca 2015 r.

W 2010 r. podatnik otrzymał w darowiźnie od swojej babki dom. W 2014 r. a więc przed upływem 5 lat od nabycia dom został sprzedany. Podatnik uzyskane środki zamierza przeznaczyć na cele mieszkaniowe. Jest w trakcie zakupu mieszkania od dewelopera i zgodnie z harmonogramem wpłat całość kwoty należnej za mieszkanie zostanie wpłacona przed końcem 2016 r. Akt notarialny zostanie jednak podpisany na początku 2017 r. – już po upływie dwóch lat od sprzedaży. Podatnik miał wątpliwości, czy podpisanie aktu notarialnego w 2017 r. będzie w dalszym ciągu zwalniało go z podatku. Zaznacza, że cała kwota za mieszkanie zostanie wypłacona w 100% w transzach do końca 2016 r., co będzie miało potwierdzenie w postaci faktur od dewelopera.

Dlatego zapytał fiskusa czy faktury za zakup mieszkania, bez aktu notarialnego, będą wystarczającym udokumentowaniem przeznaczenia środków na cele mieszkaniowe w terminie.

Sam podatnik uważa faktury potwierdzające zakup mieszkania są na tyle przekonującym dowodem przeznaczenia wskazanych środków na cele mieszkaniowe, że ewentualnie kwestie ksiąg wieczystych i aktu notarialnego można zweryfikować również po upływie terminu dwóch lat od sprzedania domu z darowizny.

Fiskus się nie zgodził. Według organu decydujące znaczenie ma fakt wydatkowania środków pieniężnych m.in. na nabycie lokalu mieszkalnego oraz przeniesienie własności nabywanego lokalu na nabywcę. Oznacza to, że przepis art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT wiąże skutek prawny w postaci zwolnienia określonego dochodu od opodatkowania podatkiem dochodowym zarówno z terminem wydatkowania środków pieniężnych jak i z faktem zawarcia umowy przenoszącej własność. Zdaniem fiskusa wolny od podatku jest dochód wydatkowany na definitywne i ostateczne nabycie nieruchomości, to znaczy skutkujące przeniesieniem własności, w terminie dwóch lat liczonych od końca roku kalendarzowego, w którym doszło do odpłatnego zbycia. Z kolei ani umowa deweloperska, ani wpłata na poczet ceny nabycia nie przenoszą własności nieruchomości. A zatem wydatkowanie środków pieniężnych na poczet ceny nabycia lokalu mieszkalnego mogłoby zostać uznane za wydatek uprawniający do ulgi wyłącznie wtedy, gdy przed upływem 2 lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, podatnik nabędzie także własność nieruchomości.

W niniejszej sprawie oznacza to według fiskusa, że termin na wydatkowanie środków ze sprzedaży w 2014 r. udziału w nieruchomości upłynie z dniem 31 grudnia 2016 r. Oznacza to, że jeżeli do tego czasu podatnik nie nabędzie od dewelopera prawa własności do lokalu mieszkalnego, to zwolnienie mu nie przysługuje.

Zwolnienie to uzależnione jest nie tylko od samego faktu wydatkowania w ustawowym terminie środków ze sprzedaży, ale także – o czym nie można zapomnieć – od wydatkowania ich wyłącznie na ściśle określony przez ustawodawcę cel, czyli m.in. na nabycie lokalu mieszkalnego skutkujące uzyskaniem prawa jego własności.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 12 czerwca 2015 r., sygn. akt IBPBII/2/4511-342/15/HS

Omówienie pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego