Parlament zwrócił się do państw członkowskich UE o przejście na powszechny system podatku VAT. Podkreślił jednocześnie, że rozważając przejście z opodatkowania bezpośredniego na opodatkowanie pośrednie, należy zwrócić uwagę na konsekwencje tego rozwiązania dla autonomii regionalnej w państwach członkowskich.

W swojej rezolucji PE poruszył kwestię stosowania różnych stawek podatku VAT na te same produkty w poszczególnych państwach członkowskich. Posłużono się przykładem stawki VAT na książki, gazety i czasopisma.

Parlament podkreślił, że taka sama stawka podatku VAT powinna mieć zastosowanie zarówno w odniesieniu do książek, gazet i czasopism do pobrania lub dostępnych on-line, jak i do książek, gazet i czasopism w tradycyjnym formacie, i że różne usługi transportu transgranicznego powinny podlegać takiemu samemu opodatkowaniu podatkiem VAT niezależnie od wykorzystywanego środka transportu. Parlament zaapelował również o opracowanie strategii "zielonego VAT-u" wprowadzającej niższe stawki dla energooszczędnych i przyjaznych środowisku produktów i usług, tworząc przeciwwagę dla nieuczciwej konkurencji wynikającej z czynników zewnętrznych, które nie znajdują odzwierciedlenia w cenie danego produktu lub usług.

Do końca 2013 r. Komisja ma przedstawić sprawozdanie zawierające obowiązkowy wykaz towarów i usług, które mogą podlegać obniżonej stawce VAT lub zwolnieniu zgodnie z dyrektywą VAT.