Konwencja między Polską a Federalną Demokratyczną Republiką Etiopii, podpisana w Addis Abebie 13 lipca 2015 r. jest pierwszą umową z tym państwem regulującą kwestie podatkowe. Dokument został wynegocjowany w oparciu o aktualną wersję Modelowej Konwencji OECD w sprawie podatku od dochodu i majątku z 2010 r. W przypadku Polski umowa dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) oraz podatku dochodowego od osób prawnych (CIT). Jeśli chodzi o Etiopię, uregulowane zostały: podatek od dochodu i zysku oraz podatek od działalności górniczej, wydobycia ropy naftowej i rolnictwa. W umowie określono też m.in. reguły ustalania rezydencji podatkowej, opodatkowanie dochodów z pracy najemnej oraz emerytur.

Konwencja zawiera pełną klauzulę wymiany informacji podatkowych, w celu pełnego dostosowania go do aktualnego standardu wymiany informacji przewidzianego w Modelowej Konwencji OECD. Zawiera ona ponadto postanowienia regulujące m.in. zasady opodatkowania zysków z majątku nieruchomego, transportu międzynarodowego, wynagrodzeń artystów i sportowców, regulacje dotyczące prowadzenia procedury wzajemnego porozumiewania sięi niedyskryminacji,

Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Demokratyczno-Socjalistycznej Republiki Sri Lanki w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, podpisana w Kolombo 6 października 2015 r. ma zastąpić obecnie obowiązującą umowę między Polską i Sri Lanką w kwestiach podatkowych, podpisaną w 1980 r., która nie jest dostosowana do aktualnego stanu prawnego. Umowa odnosi się do obecnie istniejących podatków, do których należą w Polsce: podatek dochodowy od osób fizycznych i podatek dochodowy od osób prawnych, a w przypadku Sri Lanki będzie to podatek dochodowy, włączając podatek dochodowy od obrotu przedsiębiorstw, które zawarły umowy z Zarządem Inwestycyjnym.

Umowa reguluje możliwość opodatkowania dochodu z majątku nieruchomego, włączając dzierżawę, również przez państwo miejsca położenia nieruchomości. Wprowadza definicję dywidendy, i zasadę, że w przypadku podatku pobieranego u źródła, nie może on przekroczyć 10 proc. kwoty dywidend brutto. Postanowienia umowy przewidują opodatkowanie u źródła stawką 10 proc.  „odsetek” i wprowadzają ich definicję. Ponadto umowa wprowadza postanowienia tzw. „klauzuli nieruchomościowej” stanowiące, iż zyski osiągane przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w umawiającym się państwie z przeniesienia własności akcji, lub innych praw udziałowych w spółce, której więcej niż 50 proc. wartości pochodzi z majątku nieruchomego, położonego w drugim umawiającym się państwie, mogą być opodatkowane w tym drugim państwie. Obecną umowę rozszerzono o postanowienie dotyczące wynagrodzeń dyrektorów i innych podobnych świadczeń uzyskiwanych z tytułu członkostwa w radzie dyrektorów, zarządzie lub w radzie nadzorczej lub innym podobnym organie spółki, która ma siedzibę w drugim umawiającym się państwie. Dodano także przepisy dotyczące opodatkowania artystów i sportowców i wprowadzono zmianę w opodatkowaniu  świadczeń emerytalno-rentowych.