W przedmiotowej sprawie podatnik uznał, że za budowlę należy uznać i w konsekwencji opodatkować podatkiem od nieruchomości wyłącznie konstrukcje nośne i podporowe kolei linowej wraz z fundamentami i osprzętem. Natomiast urządzenia techniczne takie jak dźwigi, silniki, koła napędowe, liny napędzające, orczyki, krzesełka nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości bowiem nie stanowią budowli w rozumieniu ustawy o podatku od nieruchomości.

Organ podatkowy stwierdził jednak, iż przy kwalifikowaniu danego elementu, jako przedmiotu opodatkowania podatkiem od nieruchomości winno się uwzględnić wszystkie elementy budowli, stanowiące całość techniczno - użytkową. Bez urządzeń typu dźwigi, silniki, koła napędowe nie można bowiem mówić o istnieniu wyciągu.

Sprawa ostatecznie trafiła do NSA. Sąd wskazał, że kolejka linowa (wyciąg narciarski) jako całość stanowi budowlę w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych i podlega tym samym opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. Tworzy jedną, techniczno-użytkową całość, rozumianą jako zespół urządzeń przeznaczonych do przewozu osób przy użyciu pojazdów lub urządzeń wyciągowych. Pomimo, że elementy budowlane nie są technicznie tożsame z pozostałymi urządzeniami wyciągu, to jednak dopiero wszystkie łącznie tworzą całość techniczno-użytkową składającą się na budowlę w rozumieniu art. 3 pkt 1 lit. b) Prawa budowlanego.

Wyłączenie z całości budowli techniczno-użytkowej jaką jest wyciąg narciarski (kolejka linowa), elementów konstrukcji czy instalacji wymienionych w grupie drugiej wniosku o udzielenie interpretacji, pozbawiłoby wyciąg cech budowli, o której mowa w art. 3 pkt 1b Prawa budowlanego w związku z art. 1a ust. 1 pkt 2 oraz art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. W konsekwencji dla celów opodatkowania wszystkie elementy tej budowli stanowią całość, od wartości której jest naliczany podatek.

Wyrok NSA z 14 lutego 2012 r., II FSK 1589/10