Osoba fizyczna, która prowadzi zakład pracy chronionej, stała się właścicielem niezabudowanego gruntu rolnego klasy V. Na gruncie nie prowadzi działalności gospodarczej. Osoba ta posiada zaświadczenie od Wojewody, że zakład pracy chronionej nabył działkę i jest zobowiązana do zapłaty podatku od nieruchomości. Czy grunt podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości, jeśli w wypisie z ewidencji gruntów, na podstawie którego został zrobiony akt notarialny, jest to niezabudowany grunt rolny?
Przedmiotowy grunt w ogóle nie podlega podatkowi od nieruchomości (jako użytek rolny nie zajęty na prowadzenie działalności gospodarczej). Jest on przedmiotem podatku rolnego. Z uwagi wszakże na jego słabą jakość (V klasa gruntu) będzie on zwolniony od podatku rolnego.
Zgodnie z przepisem art. 7 ust. 2 pkt 4 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 121, poz. 844 z późn. zm.) od podatku od nieruchomości zwalnia się prowadzących zakłady pracy chronionej lub zakłady aktywności zawodowej - w zakresie przedmiotów opodatkowania zgłoszonych wojewodzie, jeżeli zgłoszenie zostało potwierdzone decyzją w sprawie przyznania statusu zakładu pracy chronionej lub zakładu aktywności zawodowej albo zaświadczeniem - zajętych na prowadzenie tego zakładu, z wyjątkiem przedmiotów opodatkowania znajdujących się w posiadaniu zależnym podmiotów niebędących prowadzącymi zakłady pracy chronionej lub zakłady aktywności zawodowej.

Od podatku od nieruchomości zwolnione są, zatem grunty zajęte na prowadzenie zakładu. W sytuacji opisanej w pytaniu przedmiotowy grunt nie jest zajęty na prowadzenie zakładu pracy chronionej, ani w ogóle na prowadzenie jakiejkolwiek działalności gospodarczej.

W związku z tym zastanowić się należy nad tym, czy posiadanie tego gruntu w ogóle jest przedmiotem podatku od nieruchomości. Zgodnie z przepisem art. 2 ust. 1 pkt 1 u.p.o.l. opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają grunty, jednakże przepis art. 2 ust. 2 u.p.o.l. zastrzega, że opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości nie podlegają użytki rolne, grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych lub lasy, z wyjątkiem zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej.

Jeśli zatem grunt sklasyfikowany jako użytek rolny nie jest zajęty na prowadzenie działalności gospodarczej, to w myśl art. 1 ust. 2 u.p.o.l. nie podlega on opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.

W związku z tym od przedmiotowego gruntu nie powinien być pobierany podatek od nieruchomości.

Jego posiadanie jest natomiast przedmiotem podatku rolnego. Jak stanowi przepis art. 1 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 136, poz. 969 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem rolnym podlegają grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza. Taki właśnie charakter ma przedmiotowy grunt - jest on gruntem sklasyfikowanym jako użytek rolny i jednocześnie nie jest on zajęty na prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej.

W związku z tym, że przedmiotowy grunt jest gruntem rolnym V klasy zastosowanie znajdować będzie zwolnienie od podatku rolnego. Zgodnie z przepisem art. 12 ust. 1 pkt 1 u.p.r. od podatku rolnego zwalnia się użytki rolne klasy V, VI i VIz oraz grunty zadrzewione i zakrzewione ustanowione na użytkach rolnych.

Tak więc, przedmiotowy grunt chociaż będzie przedmiotem opodatkowania podatkiem rolnym, to jednak będzie od tego podatku zwolniony.