Przychody z prowadzenia przez przedsiębiorców działalności wydawniczej, w zależności od formy prawnej podmiotu wykonującego taką działalność, podlegają opodatkowaniu bądź podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT), bądź podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT).

Minister Finansów odpowiadając na interpelacje poselską nr 23235 w sprawie podatków od wydawanych książek zaznaczył, że obowiązujące przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie przewidują szczególnych rozwiązań dla opodatkowania dochodów z działalności wydawniczej.

Do opodatkowania dochodu z działalności wydawniczej mają zastosowanie normy obowiązujące w zakresie ustawy o CIT lub PIT. W zakresie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych są to przepisy dotyczące opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych albo karty podatkowej. W zakresie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dochód podlega opodatkowaniu, bez względu na rodzaj źródeł przychodów, 19% stawką podatkową. Ponadto prowadzenie działalności wydawniczej w ramach działalności gospodarczej podlega również opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

W omawianej interpelacji poseł zadał pytanie dotyczące możliwości wprowadzenia jednego podatku, który byłby wyrażany procentem od przychodów w poszczególnych wydawnictwach. Resort finansów odpowiadając na nie wyjaśnił, że wprowadzenie do systemu podatkowego odrębnych rozwiązań bądź specjalnych preferencji podatkowych dla określonej grupy podatników, w tym wypadku dla prowadzących działalność wydawniczą, stanowiłoby naruszenie zasady równości wobec prawa.

Katarzyna Bogucka

źródło: www.sejm.gov.pl