Pytanie

Jako osoba fizyczna prowadzę działalność gospodarczą, wystawiam faktury VAT ze stawką 23 proc., jestem opodatkowana stawką liniową i prowadzę PKPiR. Poza działalnością wynajmuję prywatnie mieszkanie osobie fizycznej. Jestem z tego tytułu opodatkowana wg skali podatkowej, nie wystawiam faktur za najem. Prowadząc PKPiR dotyczącą najmu wprowadzam do przychodu kwotę za najem, zgodnie z umową i nie ujmuje kosztów za media, które płacę z prywatnego konta, a które są mi zwracane przez najemcę.
Czy postępuję prawidłowo, czy powinnam wprowadzać w kosztach opłaty za media i do pozostałych przychodów kwotę jaką otrzymuję za te media od najemcy (kwoty te wyzerują się)?

Odpowiedź

Opłaty za media ponoszone przez najemcę nie będą stanowiły przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym pod warunkiem, że najemca został zobowiązany w umowie do ponoszenia wydatków związanych z eksploatacją wynajmowanego lokalu mieszkalnego.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - dalej u.p.d.o.f. przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19, art. 20 ust. 3 i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Z kolei w myśl art. 22 ust. 1 u.p.d.o.f. kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 u.p.d.o.f. jako niestanowiące kosztów uzyskania przychodów.

Zobacz książkę "Najem nieruchomości a podatki" dostępną w księgarni internetowej Profinfo >>

Określona w umowie wysokość czynszu stanowi przysporzenie majątkowe wynajmującego, natomiast wszelkie opłaty eksploatacyjne związane z przedmiotem najmu ponoszone przez najemcę, nie są składnikami przychodu osiąganego z tego tytułu, o ile z umowy wynika, iż to najemca zobowiązany jest do ich ponoszenia. Dodatkowe opłaty ponoszone przez najemcę w związku z użytkowaniem lokalu mieszkalnego nie mieszczą się bowiem w pojęciu świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, o których mowa w art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

A zatem opłaty za media ponoszone przez najemcę nie będą stanowiły przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym pod warunkiem, że najemca został zobowiązany w umowie do ponoszenia wydatków związanych z eksploatacją wynajmowanego lokalu mieszkalnego.

Stanowisko takie znajdujemy w interpretacjach organów podatkowych, przykładowo w Interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 1 grudnia 2014 r., ILPB1/415-1010/14-2/TW.

Odpowiedź pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego