W trakcie postępowania w sprawie ustalenia wysokości zobowiązania podatkowego od dochodów z nieujawnionych źródeł przychodów podatnik wskazał, że otrzymał od rodziców darowiznę środków pieniężnych. Rodzice potwierdzili ten fakt. Przekazanie środków pieniężnych nie zostało jednak potwierdzone w drodze pisemnej umowy darowizny. Darowizna nie została zgłoszona do opodatkowania, a należny podatek nie został zapłacony.

Organ podatkowy uznał, że w tym momencie darowizna podlega opodatkowaniu według sankcyjnej stawki 20 proc. Z kolei według podatnika przekazywane przez rodziców środki stanowiły świadczenie alimentacyjne. Podatnik tłumaczył, że w dzisiejszych czasach, gdy uczące się dzieci rozpoczynają studia, to normalnym jest, że otrzymują od rodziców, w ramach świadczeń alimentacyjnych, środki na zapewnienie dziecku miejsca zamieszkania optymalnego z uwagi na naukę. Podatnik wskazał, że zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 127 ustawy o PIT zwolnione od podatku są alimenty na rzecz dzieci, które nie ukończyły 25 roku życia.

Sprawa trafiła do WSA w Bydgoszczy. Zdaniem sądu stanowisko podatnika nie zasługuje na uwzględnienie i ma na celu jedynie uniknięcie ciężaru podatkowego. Sąd podkreślił, że w ramach obowiązku alimentacyjnego rodzice są zobowiązaniu zapewnić dziecku mieszkanie stosownie do swoich możliwości zarobkowych i majątkowych. Podatnik miał jednak zapewnione mieszkanie, ponieważ mieszka z rodzicami, którzy nadal go utrzymują oraz ponoszą wydatki na jego wyżywienie, ubrania, zapewnienie mieszkania i szkoły. A zakupione mieszkanie stoi puste.

Dlatego prawidłowo organ podatkowy przyjął, że w rozpatrywanej sprawie zaistniały przesłanki do zastosowania art. 15 ust. 4 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Zgodnie z tym przepisem nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych w drodze darowizny podlega opodatkowaniu według stawki 20 proc., jeżeli obowiązek podatkowy powstał wskutek powołania się podatnika przed organem podatkowym lub organem kontroli skarbowej w toku czynności sprawdzających, postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub postępowania kontrolnego na okoliczność dokonania tej darowizny, a należny podatek od tego nabycia nie został zapłacony.

Należy jednak podkreślić, że podatnik mógł uniknąć całego postępowania w sprawie. Wystarczyłoby, że w ciągu 6 miesięcy, zgodnie z art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, zgłosiłby darowiznę od najbliższych do urzędu skarbowego.

Wyrok WSA w Bydgoszczy z 3 kwietnia 2013 r., I SA/Bd 114/13