Dotychczas pewien operator sieci komórkowej sprzedawał pakiety startowe i doładowania, które mogły być używane wyłącznie w celu doładowania konta telefonicznego. Obecnie operator planuje rozszerzyć swoją działalność. Miałoby to polegać na wprowadzeniu do oferty możliwości wykorzystania pakietów i doładowań na zakup innych usług niż związanych z telekomunikacją, np. usług ubezpieczeniowych.

Moment rozpoznania przychodu odroczony, czy od razu?
W związku z nową konfiguracją planowanych usług spółka powzięła wątpliwości, kiedy będzie musiała rozpoznać przychód podatkowy i wystąpiła z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej.

Zdaniem spółki wydanie doładowań czy pakietów startowych nie będzie jeszcze wydaniem towaru ani świadczeniem usługi a przychód podatkowy powinien być rozpoznawany dopiero w momencie rzeczywistego wykonania usługi lub rzeczywistego wydania towaru. Operator argumentował to faktem, że nie można przewidzieć jakie świadczenia zakupi klient, a tym samym jaka będzie właściwa do zastosowania stawka VAT, w związku z tym  nie wiadomo jaki będzie definitywny przychód. Spółka stwierdziła, że gdyby rozpoznawała przychód w dacie wydania doładowań lub pakietów, to musiałaby ciągle dokonywać korekty.

Dyrektor izby skarbowej w Warszawie zanegował stanowisko spółki i uznał, że rozszerzenie oferty nie będzie powodem do odraczania obowiązku podatkowego. Zdaniem organu obowiązek podatkowy będzie powstawał od razu. Fiskus wskazał, że operator w momencie wpłaty  będzie uzyskiwał przysporzenie o charakterze bezzwrotnym, czyli ostatecznym. Organ podkreślił fakt, że operator świadcząc wyłącznie usługi telekomunikacyjne miał obowiązek rozliczać przychód od razu i nie negował tego.

Różne stawki VAT, jak to wpływa na moment powstania przychodu?
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (III SA/Wa 3591/14) zgodził się ze spółką. Sąd wskazał, że przedmiotem ostatecznego nabycia przez klienta może być usługa opodatkowana podatkiem VAT – i to stawką podstawową lub preferencyjną, jak też usługa zwolniona z tego podatku. WSA uznał, że w warunkach opisanych we wniosku nie można określić wielkości przychodu spółki w dacie nabycia jednostek rozliczeniowych przez klientów.

Jednak 12 stycznia br. Naczelny Sąd Administracyjny (II FSK 3511/15) zaaprobował stanowisko fiskusa. NSA stwierdził, że przychód powstaje w dacie wydania pakietu lub doładowania. Natomiast ewentualne różnice w stawkach VAT powinny być przez spółkę korygowane.

Orzecznictwo w sprawach podatkowych. Komentarze do, Krzysztof Lasiński-Sulecki Orzecznictwo w sprawach podatkowych. Komentarze do wybranych orzeczeń >>