Z tej przyczyny warto już dziś poznać nowe zasady rozliczeń sprzedaży w sieci.
Moment podatkowy
Likwidacja przepisu regulującego sprzedaż z zapłatą za zaliczeniem pocztowym, niestety, nie wyeliminuje wątpliwości podatników. Zamiast obecnego momentu podatkowego związanego z datą otrzymania płatności za towar lub usługę, wprowadzona zostanie zasada określania terminu powstania obowiązku podatkowego według daty dokonania dostawy, bądź też daty otrzymania zaliczki z tytułu płatności. Wybierać należy ten moment, który nastąpił wcześniej.
Największym problemem, z jakim spotkają się przedsiębiorcy prowadzący e-sklepy, będzie data wystawienia paragonu fiskalnego. Jako, że zawarcie umowy nie stanowi dla podatku VAT momentu powstania obowiązku podatkowego, samo zakończenie transakcji w sieci, nie powoduje konieczności ewidencjonowania w kasie fiskalnej.
Czyli w przypadku, gdy sprzedawca wysyła towar dopiero po otrzymaniu zapłaty, paragon może wystawić w tym samym dniu i wysłać wraz z towarem w jednej paczce do kupującego.
Sprzedaż za pobraniem
Inny problem może się pojawić z rejestrowaniem transakcji, w których zapłata następuje dopiero po wysyłce towaru (za pobraniem). Przepisy prawa podatkowego nie precyzują momentu, w którym dana transakcja powinna być zarejestrowana przy zastosowaniu kasy rejestrującej. Zgodnie z dotychczasowym stanowiskiem organów skarbowych, takie transakcje należy rejestrować z chwilą powstania obowiązku podatkowego.
E-przedsiębiorca będzie zatem musiał każdorazowo zbadać, kiedy ma miejsce dostawa towarów. Data ta będzie równoznaczna z momentem podatkowym. Tu warto zauważyć, że wydanie towaru to w zasadzie moment przekazania towaru klientowi, a nie kurierowi.
Przelewy nocne
Jeszcze innym problemem sprzedaży internetowej jest ewidencjonowanie obrotu na kasie nocnych przelewów albo otrzymywanych w czasie nieobecności przedsiębiorcy (np. podczas urlopu). Wpłaty takie mogą zostać ujawnione najwcześniej w dniu następnym.
W tym przypadku możliwe są dwie sytuacje:
1.Podatnik otrzymuje wyciągi pierwszego dnia roboczego po wznowieniu pracy firmy,
2.Podatnik otrzymuje wyciągi w miesiącu następującym po miesiącu, w którym nastąpiła wpłata.
Niezależnie od daty otrzymania wyciągu, płatności otrzymane w czasie nieobecności, muszą zostać zaewidencjonowane w chwili otrzymania wyciągu bankowego.
Warto jednak pamiętać, że w drugim omawianym przypadku, obrót i kwota podatku należnego z tych płatności będzie musiała zostać ujawniona w raporcie okresowym miesiąca rzeczywistego wpłynięcia na konto, czyli w miesiącu powstania obowiązku podatkowego.
Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych.