Mając na uwadze zmiany wprowadzone nowelizacją ustawy o grach hazardowych, m.in. dotyczące rozszerzenia katalogu o gry w karty, monopol państwa oraz o gry hazardowe urządzane w sieci internet, wprowadzono odpowiednie zmiany wyłączając jednak z urzędowego sprawdzenia gry w karty urządzane poza kasynami gier i salonami gier. Gry w karty rozgrywane w formie turnieju urządzane poza kasynem gry przez podmiot posiadający koncesję na prowadzenie kasyna gry lub przez podmiot nieposiadający takiej koncesji nie wymagają przeprowadzania urzędowego sprawdzenia z uwagi na możliwość urządzania turnieju w dowolnym miejscu oraz z uwagi na jego jednorazowy charakter. W tym przypadku sprawdzenie legalności oraz prawidłowego urządzania takich gier odbywać się będzie w trybie kontroli. Zapisy projektu rozporządzenia nie wyłączają przy tym z urzędowego sprawdzenia gier urządzanych przez internet.
Uzupełniono zapisy o kwestie przekazywania zgłoszenia przesyłanego przed rozpoczęciem działalności, której przeprowadza się urzędowe sprawdzenie i dokumentów mających znaczenie dla przeprowadzania kontroli celno-skarbowej drogą elektroniczną, w związku z tym, że z ustawy z o KAS nie wynika żadne ograniczenie co do sposobu lub trybu przesyłania ww. dokumentów również w postaci elektronicznej. Dodatkowo dookreślono kwestie związane z podpisywaniem dokumentów przekazywanych w postaci elektronicznej jakie umożliwia Platforma Usług Elektronicznych Skarbowo – Celnych (PUESC) poprzez którą będzie odbywać się komunikacja elektroniczna w zakresie urzędowego sprawdzenia. W związku z tym, że przesłanie dokumentów w postaci elektronicznej nie wymaga przekazywania kilku egzemplarzy dokumentów, przepisy o „egzemplarzach” dotyczą wyłącznie „postaci papierowej”.
Rozporządzenie ministra rozwoju i finansów z 5 kwietnia 2017 r. w sprawie urzędowego sprawdzenia (Dz. U. poz. 778) weszło w życie 14 kwietnia 2017 r.