Usunięcie przepisów dotyczących tax sparingu przewiduje protokół do umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej z Maltą w 1994 r.

Obowiązująca obecnie umowa zawiera przepisy dotyczące tzw. tax sparingu, czyli klauzulę umożliwiającą inwestorowi uzyskanie kredytu podatkowego na podatek, który faktycznie nie został zapłacony w państwie źródła dochodu z uwagi na zachęty podatkowe skierowane do inwestorów w tym kraju. Klauzula ta z punktu widzenia interesów Polski jest niekorzystna, dlatego protokół przewiduje usunięcie tej klauzuli.

Zgodnie z innymi zmianami wprowadzanymi przez protokół, rozszerzeniu ulegnie kategoria zysków pochodzących z eksploatacji statków morskich lub powietrznych o zyski z wynajmu takich statków użytkowanych w transporcie międzynarodowym. Nie będzie to jednak dotyczyć dzierżawy takich statków bez załogi.

W celu stworzenia korzystniejszych warunków dla rozwoju wzajemnych inwestycji protokół przewiduje obniżenie stawki opodatkowania odsetek u źródła i należności licencyjnych z 10% na 5 %. Podobna zmiana dotyczyć będzie należności licencyjnych.

Z umowy usunięte zostaną przepisy dotyczące opodatkowania wolnych zawodów. Tego rodzaju działalność opodatkowana będzie zgodnie z zasadami przewidzianymi dla zysków przedsiębiorstw lub pracy najemnej, w zależności od sposobu jej wykonywania.

Jolanta Mazur