Ze zwolnienia od podatku od towarów i usług korzysta sprzedaż posiłków w stołówce szkolnej, jednakże tylko na rzecz uczniów tej szkoły, gdyż tylko ich obejmuje opiekuńcza funkcja szkoły i im ma ona zapewnić prawidłowy rozwój.
Takie stanowisko przedstawił Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 7 kwietnia 2011 r., sygn. ILPP4/443-41/11-4/JKa. Podatnik zwrócił się z zapytaniem, czy w związku ze zmianą przepisów w zakresie zwolnień przedmiotowych, pracownicy szkoły będą mogli nadal korzystać z zakupu posiłków w stołówce szkolnej na dotychczasowych zasadach, gdyż do dnia 31 grudnia 2010 r. sprzedaż posiłków w stołówkach szkolnych dla uczniów i pracowników szkoły była zwolniona od podatku VAT wg PKWiU 80 „usługi w zakresie edukacji”.
Zdaniem podatnika, świadczenie usług w edukacji ściśle wiąże się zarówno z jej uczniem jak i z pracownikiem. Głównym jego celem jest edukacja, kształcenie, wychowanie i profilaktyka. Szkoła może zorganizować stołówkę szkolną, która nie ma na celu osiągania dochodu z obiadów, lecz ma zapewnić prawidłowy rozwój ucznia. Aby temu zadaniu sprostać, potrzebni są pracownicy szkoły stanowiący integralną część usług w zakresie edukacji. W opinii podatnika, zwolnienie przedmiotowe powinno dotyczyć więc nie tylko uczniów, ale również pracowników szkoły.
Dyrektor Izby Skarbowej uznał stanowisko podatnika za nieprawidłowe. Stwierdził, że zwolnieniem od podatku na podstawie obowiązującego od dnia 1 stycznia 2011 r. art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy o VAT objęte są usługi w zakresie kształcenia i wychowania. Określenie, czy dane świadczenie mieści się w kategorii uprawniającej do korzystania z ww. zwolnienia powinno uwzględniać naturę tego świadczenia, w tym wszystkie okoliczności sprawy istniejące w danym stanie faktycznym.
Umożliwienie uczniom wyżywienia w szkole jest realizacją zadań szkoły, do jakich została powołana, tj. wychowawczej i opiekuńczej, która wchodzi w zakres usługi. Świadczenie opieki polega także na zapewnieniu żywienia i dożywiania dzieciom i młodzieży korzystającym z kształcenia i wychowania w jednostkach organizacyjnych systemu oświaty, w sytuacji gdy jest to niezbędne dla prawidłowego kształcenia i wychowania w jednostkach organizacyjnych systemu oświaty.
Zatem, funkcjonowanie stołówek szkolnych zapewnia prawidłową realizację zadań opiekuńczych, w szczególności wspierania prawidłowego rozwoju uczniów. Opiekuńcza funkcja nie obejmuje natomiast nauczycieli i innych pracowników szkoły, w związku z powyższym, ze zwolnienia od podatku od towarów i usług korzysta sprzedaż posiłków w stołówce szkolnej, jednakże tylko na rzecz uczniów tej szkoły, gdyż tylko ich obejmuje opiekuńcza funkcja szkoły i im ma on zapewnić prawidłowy rozwój. Personel szkoły ma natomiast zapewnić prawidłową realizację tych zadań.
Jolanta Mazur