Na rozpoczętej w poniedziałek XIX Dorocznej Konferencji Audytingu, Joanna Dadacz, dyrektor Departamentu Rachunkowości w Ministerstwie Finansów i przewodnicząca Komitetu Standardów Rachunkowości, potwierdziła, że resort przygotowuje nowelizację przepisów dotyczących pracy biegłych rewidentów. Chodzi o powołanie odrębnej instytucji nadzorującej całokształt działalności firm audytorskich, wyposażonej w odpowiednie narzędzia nadzorcze, dochodzeniowe i sankcyjne.

Zobacz również: Zmiany w ustawie o rachunkowości już w styczniu >>

- Projekt ustawy powinien trafić pod obrady Rady Ministrów już w grudniu – zapewniła Dadacz. I wskazała, że nowe przepisy wejdą w życie w 2019 r., a w roku 2020 urząd nadzoru będzie już działał w pełni.

 


Konieczny nowy organ kontroli

Nowy organ kontroli ma zapewnić skuteczny system kontrolowania działalności firm audytorskich. Nadzór nad nowo utworzoną jednostką ma sprawować minister finansów.

Zobacz więcej: Ministerstwo Finansów chce sprawdzać biegłych rewidentów >>


Z założeń wynika, że nowy organ uprawniony będzie do przeprowadzania kontroli bezpośrednich w odniesieniu do wszystkich usług objętych standardami wykonywania zawodu świadczonych przez firmy audytorskie. Organizacją nowej instytucji nadzoru ma zająć się specjalny pełnomocnik MF.

Za wcześnie na ocenę

- Trudno w tej chwili odnieść się pomysłów Ministerstwa Finansów. Nie ma jeszcze projektu ustawy. Znamy jedynie ogólnie założenia. Wiadomo jednak, że biegli rewidenci stoją przed dużym wyzwaniem – podkreślił Krzysztof Burnos, prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów. Zwrócił uwagę, że projekt ustawy to jednak nie jedyna kwestia, z jaką borykają się audytorzy. Wyzwaniem są także nowe zasady raportowania informacji finansowych i niefinansowych. - Biegli rewidenci muszą także przygotować się do pracy w ciągle zmieniającej się rzeczywistości gospodarczej. Mam tu na myśli weryfikację ksiąg w zakresie chociażby kryptowalut. Parę lat temu pojęcie kryptoaktywów w ogóle nie istniało – podkreślił Burnos.

Serwis Prawo.pl jest patronem medialnym wydarzenia.